64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - 16 dni w bydgoskich korkach ‹‹ powrót do listy raportów
[07.02.2012]

386 godzin, czyli 16 dni w roku - tyle czasu zajmuje kierowcom przejazd największymi ulicami w Bydgoszczy. Stanie w korkach nie tylko zabiera cenny czas, ale, co ważne, uszczupla także portfele. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, którymi ulicami do centrum miasta jeździ się najwolniej.
 

Kierowcy w Bydgoszczy tracą na dotarcie do miejsca zatrudnienia ponad 30 godzin miesięcznie. Każdy, kogo nie ominęło stanie w korkach, wie jak podróż autem bywa czasochłonna. Dla wielu zmotoryzowanych mieszkańców przejazd przez centrum miasta w drodze do pracy jest koniecznością i wielu ulic o najwyższym natężeniu ruchu nie da się po prostu ominąć.
 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację kierowców na drogach Bydgoszczy. Po najważniejszych ulicach w mieście w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego jeździ się ze średnią prędkością 28km/h. Jak ma się sytuacja na poszczególnych ulicach dojazdowych do centrum? Na ul. Gdańskiej między 06:00 a 09:00 średnia prędkość wynosi zaledwie 25 km/h. Po południu nie jest wcale lepiej, bo między 16:00 a 18:00 wynosi ona 27km/h.

 

Nie tylko podróżującym ul. Gdańską dojazd do pracy sprawia problemy. Dla porównania, w porannym szczycie na ulicy Jagiellońskiej i Kujawskiej średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, oscyluje w granicach 27-29 km/h. Nieco lepiej wygląda sytuacja na ul. Focha - średnia prędkość w godzinach 06:00-09:00 wynosi 32 km/h, a w popołudniowym szczycie kierowcy jeżdżą z prędkością 31km/h.

 

Statystyczny kierowca w Bydgoszczy podczas dojazdu i powrotu z pracy w godzinach szczytu komunikacyjnego w ciągu 252 dni roboczych spędzi na ul. Focha ponad 63 godziny, a na ul. Kujawskiej - 71 godzin. Jeszcze więcej, bo aż 105 godzin spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą ul. Jagiellońską. Natomiast ul. Gdańska wykrada w ciągu roku aż 147 godzin (zaznaczyć jednak trzeba, że jest to najdłuższa ulica spośród badanych).

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Bydgoszczy w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Bydgoszczy (ul. Gdańska, Kujawska, Jagiellońska i ul. Focha).