64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Cały Poznań stoi w korkach ‹‹ powrót do listy raportów
[02.12.2011]

Po Poznaniu jeździ się jeszcze wolniej niż pół roku temu. Centrum miasta jest zakorkowane do granic możliwości. W szczytach komunikacyjnych średnia prędkość nie przekracza 18 km/h – wynika z raportu serwisu Korkowo.pl, monitorującego sytuację na polskich drogach.


Stolicę Wielkopolski jeszcze pół roku temu charakteryzowało najwolniejsze w Polsce centrum - w godzinach porannego szczytu jechało się ze średnią prędkością 19 km/h. Lepiej wyglądała sytuacja dalej od centrum. W promieniu od dwóch do pięciu kilometrów jechało się ze średnia prędkością 36 km/h.


Jak wynika z najnowszego raportu wykonanego przez serwis Korkowo.pl w Poznaniu jeździ się jeszcze gorzej. Na drogach stolicy Wielkopolski panuje trudna sytuacja. Miasto jest zakorkowane do granic możliwości. Utrudnienia w ruchu czekają kierowców zarówno w centrum jak i na drogach dojazdowych. Największe powody do narzekań mają kierowcy poruszający się w promieniu do dwóch kilometrów od centrum, średnia prędkość w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00 -18:00 ) nie przekracza 18 km/h. Wolniej niż pół roku temu poruszają się także kierowcy na dalszych odcinkach. W odległości 2- 5 km od centrum średnia prędkość nie przekracza 25 km/h. Korki tradycyjnie tworzą się na Bukowskiej, Grunwaldzkiej i Dąbrowskiego a także na ulicach odchodzących od rond Śródka i Rataje. Unieruchomiona jest ulica Jana Pawła II, Krzywoustego i Baraniaka. Nie lepsza sytuacja panuje także w centralnej i zachodniej części miasta. Stoi większość śródmiejskich ulic: Ratajczaka, Solna, Królowej Jadwigi, Towarowa czy al. Niepodległości. Szansy na dużo szybszą jazdę nie mają nawet kierowcy na obrzeżach miasta. W odległości 5-10 km jak i 10-15 km od centrum prędkości oscylują w granicach 27 km/h i 29 km/h. Dużym utrudnieniem w ruchu są remonty, których w ostatnim czasie w Poznaniu nie brakuje. Rozkopanych jest kilka największych ulic i dwa najbardziej znaczące ronda- Jana Nowaka Jeziorańskiego i Kaponiera. Szybkiego końca prac wypatrują także kierowcy na Rondzie Śródka gdzie trwa budowa Kolektora Prawobrzeżnego II.

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który monitoruje online sytuację na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w tysiącach pojazdów poruszających się po ulicach Poznania w godzinach od 06:00 do 22:00. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W pozostałych odległościach ( 2-5 km, 5-10 km, 10-15 km) od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.


Już wkrótce pełny raport porównujący sytuację na drogach w największych miastach w Polsce.