64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Korki po wrocławsku ‹‹ powrót do listy raportów
[13.02.2012]

Korki to utrapienie wszystkich kierowców, szczególnie we Wrocławiu. Zmotoryzowani spędzają w nich aż 435 godzin, czyli 18 dni w roku. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, którymi ulicami do centrum miasta jeździ się najwolniej.
 

Stanie w korkach bywa czasochłonne. Dla wielu mieszkańców przejazd przez centrum miasta w drodze do pracy jest nieunikniony i wielu ulic, gdzie natężeniu ruchu jest najwyższe, nie da się po prostu ominąć. Kierowcom we Wrocławiu rocznie zajmuje to aż 18 dni.
 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali sytuację kierowców na drogach Wrocławia. Po najważniejszych ulicach w mieście w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego jeździ się ze średnią prędkością 30 km/h. Jak ma się sytuacja na poszczególnych ulicach dojazdowych do centrum? Największa prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, jest na ul. Legnickiej. Między godz. 06:00 a 09:00 wynosi ona 33 km/h. Po południu sytuacja wygląda jeszcze lepiej, bo między 16:00 a 18:00 średnia prędkość wynosi 36km/h.

 

Nie tylko podróżującym ul. Legnicką dojazd do pracy sprawia problemy. Dla porównania, w porannym szczycie na ul. Powstańców Śląskich i ul. Grabiszyńskiej średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, oscyluje w granicach 25-32 km/h. Nieco lepiej wygląda sytuacja na ul. Wyszyńskiego - średnia prędkość w godzinach 06:00-09:00 wynosi 30 km/h, a w popołudniowym szczycie kierowcy jeżdżą nawet z prędkością 33km/h.
 

Statystyczny kierowca we Wrocławiu podczas dojazdu i powrotu z pracy w godzinach szczytu komunikacyjnego w ciągu 252 dni roboczych spędzi na ul. Wyszyńskiego ponad 58 godzin, a na ul. Powstańców Ślaskich - 109 godzin. Jeszcze więcej, bo aż 117 godzin spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą ul. Grabiszyńską. Natomiast ul. Legnicka wykrada w ciągu roku aż 151 godzin (zaznaczyć jednak trzeba, że jest to najdłuższa ulica spośród badanych).

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Wrocławia w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Wrocławia (ul. Wyszyńskiego, Legnicka, Powstańców Śląskich i ul. Grabiszyńska).