64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Poznań w rozkopach ‹‹ powrót do listy raportów
[03.02.2012]

Cały Poznań stoi w korkach. W mieście trwają liczne prace remontowe. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo utrudnień wciąż przybywa. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl podpowiadają, które ulice omijać.
 

Jazda samochodem po Poznaniu nie należy do najłatwiejszych. Kierowcy stoją w korkach nie tylko w komunikacyjnych szczytach. Z powodu remontów trudniej poruszać się po mieście. Utrudniania są uciążliwe, nie tylko dla kierowców, ale także dla pasażerów komunikacji miejskiej. Sprawdziliśmy, które ulice kierowcy powinni omijać.
 

Najwięcej utrudnień czeka na kierowców w związku z przebudową węzła komunikacyjnego rondo Kaponiera. Mieszkańcy na czas przebudowy muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. Kierowcy jadący od zachodu (z Grunwaldu i Junikowa) mogą poruszać się ul. Bukowską i Grunwaldzką do ul. Roosevelta, gdzie udostępniony został jeden pas ruchu na zachodniej jezdni ul. Roosevelta w kierunku mostu Dworcowego oraz możliwość przejazdu po zachodniej jezdni Roosevelta w kierunku ronda Kaponiera. Inaczej pojadą także kierowcy z kierunku południowego (Górczyn). Dla jadących z tej części miasta wyznaczony został objazd przez most Dworcowy, ul. Stanisława Matyi poprzez nowe skrzyżowanie do ul. Powstańców Wielkopolskich, al. Niepodległości, Święty Marcin do ronda Kaponiera lub trasą: most Dworcowy - ulica Stanisława Matyi – al. Niepodległości - Święty Marcin do ronda Kaponiera. Zmotoryzowani mieszkańcy z Piątkowa i Winograd oraz wschodniej części Poznania nie mają możliwości zjazdu z ronda Kaponiera na zachodnią jezdnię ul. Roosevelta na odcinku do ul. Bukowskiej. Kierowcy muszą korzystać z objazdu ul. Zwierzyniecką i ul. Zeylanda. Dodatkowo ul. Zeylanda jest ulicą jednokierunkową, na odcinku od ul. Zwierzynieckiej do ul. Bukowskiej.

 

Uwaga kierowcy, do końca stycznia obowiązuje zmiana organizacji ruchu także na ul. Jana Pawła II. Ruch kołowy na odcinku od ronda Śródka do ul. Abpa Antoniego Baraniaka odbywa się teraz po pasie jezdni przy torowisku tramwajowym. Zmiany w organizacji związane są z budową prawobrzeżnego kolektora. Nadal obowiązuje także tymczasowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II, Abpa Antoniego Baraniaka i ul. Berdychowo.
 

Prace budowlane przy węźle Antoninek prowadzone są przez cały czas. W związku z rozpoczęciem robót drogowych na łącznicy ul. Bałtyckiej z ul. Warszawską odcinek istniejącej jezdni został zamknięty dla ruchu kołowego. Objazd odbywa się po nowo wybudowanej łącznicy. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na kwiecień 2012 r.
 

Trwa przebudowa śródmiejskiego odcinka ul. Bukowskiej - od ul. Zeylanda do ul. Bułgarskiej. Remontowanych jest pięć fragmentów: między ul. Polską a Swobody, ul. Szamotulską i Przybyszewskiego, w rejonie ul. Polnej i Szylinga oraz od ul. Grochowskiej.
 

Rozbudowywana jest także ul. Ptasia, Wałbrzyska i ul. Strzegomska. Do wiosny potrwają prace w rejonie ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Smoluchowskiego do ul. Malwowej. Do końca lutego natomiast ma się zakończyć remont na ul. Błażeja przy ul. Jasna Rola. W tej chwili kierowcy poruszają się po zwężonym odcinku jezdni.
 

Nadal spore utrudnienia czekają na kierowców w rejonie ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jadący ul. Przybyszewskiego i ul. Reymonta mogą poruszać się tylko po jezdni wschodniej, na odcinku od ul. Marcelińskiej do ul. Wyspiańskiego. Niemożliwy jest także zjazd z ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego w ulicę Grunwaldzką (w kierunku centrum i Junikowa). Zmiany w organizacji wprowadzono także na ul. Marcelińskiej na odcinku od ul. Wojskowej do ul. Przybyszewskiego. Na tym odcinku obowiązuje ruch jednokierunkowy w stronę Junikowa.
 

Remonty odczuwalne są dla wszystkich kierowców. Średnia prędkość w popołudniowym szczycie wynosi 32 km/h. Z analizy danych serwisu Korkowo.pl wynika, że korki tworzą się na moście Dworcowym, ul. Królowej Jadwigi i na ul. Jana Pawła II. Wolniej jeżdżą także kierowcy na ul. Warszawskiej, Krzywoustego i ul. Bukowskiej.
 

Poniżej tworzący się korek na ul. Mickiewicza. Dane z godziny 14:00.


 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Poznania w godzinach od 08:00 do 22:00.