64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Rusza przebudowa Grunwaldzkiej ‹‹ powrót do listy raportów
[06.02.2012]

Kolejny paraliż komunikacyjny w Poznaniu? Właśnie rusza remont ul. Grunwaldzkiej. Kierowcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Do maja ruch na tej ulicy będzie utrudniony.
 

7 lutego rozpoczyna się modernizacja torowiska na ul. Grunwaldzkiej. Przebudowa ulicy to znak, że zaczynają się kolejne rozkopy w tej części miasta. Tym razem prace ruszają na odcinku od ul. Roosevelta do ul. Matejki. Na mieszkańców czekają kolejne utrudnienia w ruchu. Powodów do narzekań nie brakuje zarówno kierowcom, ale i pasażerom komunikacji miejskiej. Remont oznaczać może tylko kolejne objazdy. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali, jak jeździ się w tej części miasta.
 

Remont torowiska na tym odcinku planowany był już od dłuższego czasu. Jednak ze względu na cięcie kosztów zdecydowano się tylko na modernizację ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pieniądze się jednak znalazły i remont na ul. Grunwaldzkiej właśnie rusza. Co to oznacza dla zmotoryzowanych? W związku z prowadzonymi pracami trzeba liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu na przebudowywanym odcinku. Na ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Matejki do ul. Zeylanda wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy (z możliwością jazdy po jednym pasie ruchu tylko w stronę centrum). Natomiast z ul. Śniadeckich oraz z ul. Święcickiego możliwy będzie jedynie wyjazd na ul. Grunwaldzką w kierunku centrum. Zamknięty dla samochodów będzie odcinek ul. Grunwaldzkiej od hotelu Sheraton do ul. Szylinga. Prace mają zakończyć jeszcze w maju. Remont będzie kosztować 19 mln zł.
 

Remonty odczuwalne są dla wszystkich kierowców. W mieście tworzą się korki. Szczególnie widać to na ulicach w rejonie dzielnicy Grunwald. Oprócz przebudowy ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ciągle trwa remont śródmiejskiego odcinka ul. Bukowskiej - od ul. Zeylanda do ul. Bułgarskiej. Remontowanych jest pięć fragmentów: między ul. Polską a Swobody, ul. Szamotulską i Przybyszewskiego, w rejonie ul. Polnej i Szylinga oraz od ul. Grochowskiej. Z analizy danych serwisu Korkowo.pl wynika, że w tej części miasta w godzinach szczytu komunikacyjnego (poranny i popołudniowy) kierowcy jeżdżą najszybciej na ul. Grochowskiej – średnia prędkość wynosi 32 km/h. W godzinach 06:00-09:00 auta najwolniej poruszają się na ul. Przybyszewskiego i ul. Wojskowej. Prędkości oscylują wówczas w granicach 21-22 km/h. W popołudniowym szczycie oprócz wspomnianej ul. Grochowskiej, najszybciej przejedziemy ul. Bukowską i Marcelińską.
 

Poniżej tabela prezentująca dane o średnich prędkościach z jaką poruszają się auta na wybranych ulicach w dzielnicy Grunwald.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po siedmiu wybranych ulicach Poznania (Marcelińskiej, Bukowskiej, Przybyszewskiego, Grochowskiej, Wojskowej, Wyspiańskiego i Śniadeckich) w godzinach od 06:00 do 18:00.