64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - W deszczu nie suszą ‹‹ powrót do listy raportów
[23.08.2011]

W deszczu nie „suszą”? Kontrole policyjne a pogoda


Czy deszcz może wpływać na policyjne kontrole na drogach? Okazuje się, że tak. Dane statystyczne portalu Korkowo.pl wskazują na istnienie korelacji między pogodą, a liczbą policyjnych patroli.


Pogoda na policję

W lipcu tego roku użytkownicy systemu Yanosik obserwowali średnio 396 uzbrojonych w fotoradary patroli dziennie. Najmniej „suszarek” zauważano 2 lipca – 236. Najwięcej zaś 15 lipca – aż 635. Jak się okazuje, liczebność patroli w dużej mierze reguluje... pogoda.

Słoneczne patrole

Jeśli chodzi o pogodę, lipiec zafundował nam w tym roku zróżnicowane wrażenia. Z dniami upalnymi i pełnymi słońca sąsiadowały w kalendarzu także zimne i deszczowe. Podczas tych ostatnich nie tylko rzadziej wychodziliśmy na plażę – zauważalnie malała też aktywność policyjnych patroli. O ile w dni słoneczne pojawiało się ich na drogach średnio 420, tak przy dżdżystej aurze liczba ta spadała do 373.


W burzy z fotoradarem

Według policyjnych statystyk, do największej liczby wypadków dochodzi w piątki. Wówczas też, niezależnie od pory roku, na drogach pojawia się najwięcej patroli. Tak się złożyło, że w dwa lipcowe piątki nad niemal całym krajem szalały burze – mimo to, średnia liczba patroli była wówczas imponująca: 435. Generalnie jednak funkcjonariusze znacznie mniej chętnie wyjeżdżają w trasę, gdy grzmi. Średnia dla pozostałych dni burzowych w lipcu to zaledwie 368 patroli, a więc aż o 52 mniej, niż w dni słoneczne.


Statystyki drogowe pochodzą z serwisu Korkowo.pl, monitorującego sytuację na polskich drogach (danych dostarczają m.in. użytkownicy systemu Yanosik). Dane pogodowe pochodzą z serwisu weatherspark.com.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl
  2. auto.dziennik.pl