64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Warszawa miastem korków ‹‹ powrót do listy raportów
[18.11.2011]

Po pół roku od poprzedniego raportu specjaliści z Korkowo.pl - serwisu informującego na bieżąco o korkach na drogach ponownie zbadali jak wygląda sytuacja w stolicy. Warszawiacy mają jeszcze więcej powodów do narzekania. W centrum jeździ się znacznie wolniej a w szczytach komunikacyjnych średnia prędkość nie przekracza 20 km/h.Warszawa „wczoraj”

Jednym z najbardziej zakorkowanych centrum wciąż może poszczycić się Warszawa. Nasza stolica jest najrozleglejszym z polskich miast i przejazd z jednego jej krańca na drugi nadal zajmuje kierowcom najwięcej czasu. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeanalizowali informacje o prędkościach kilku tysięcy pojazdów, które poruszały się po ulicach Warszawy i jeszcze pól roku temu w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przez ścisłe centrum można było jechać średnio z prędkością 21 km/h. W odległości 2-5 km od ścisłego centrum, na ulicach, takich jak Czerniakowska czy al. Prymasa Tysiąclecia, kierowcy poruszali się z prędkością ok. 47 km/h. Taka średnia utrzymywała się również w dalszych częściach miasta, np. na al. Armii Krajowej, Toruńskiej czy Puławskiej. W odległości od 5-10km od ścisłego centrum średnie prędkości oscylowały w granicach 48-49km/h.


Warszawa „dziś”

Sytuacja pół roku po poprzednim raporcie wykonanym przez serwis Korkowo.pl diametralnie się zmieniła. Na drogach w stolicy panuje trudna sytuacja. Jest tłoczno. Utrudnienia w ruchu czekają kierowców zarówno w centrum jak i na drogach dojazdowych. Największe powody do narzekań mają kierowcy poruszający się w promieniu do dwóch kilometrów od centrum, średnia prędkość w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00 -18:00 ) nie przekracza 19 km/h. Szansy na dużo szybszą jazdę nie mają nawet kierowcy na obrzeżach miasta. W odległości zarówno 5-10 km jak i 10-15 km od centrum jedzie się ze średnią prędkością 27 km/h i 29 km/h.

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który na bieżąco prezentuje informacje o prędkościach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w tysiącach pojazdów poruszających się po ulicach Warszawy w godzinach od 6:00 do 22:00. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W pozostałych odległościach (2-5 km, 5-10 km i 10-15 km) od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. warszawa.gazeta.pl
  2. se.pl
  3. moto.startauto.pl
  4. motoleasing.pl
  5. motoryzacja.time4men.pl
  6. motofakty.pl
  7. autoflesz.pl
  8. motogazeta.mojeauto.pl
  9. moto.pb.pl
  10. se.pl