64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Warszawa znowu lepsza od Poznania ‹‹ powrót do listy raportów
[28.06.2011]

Stereotyp wiecznie zakorkowanej Warszawy nie potwierdza się. W Poznaniu jest dużo gorzej! Warszawiacy mają mniej powodów do narzekania: jeżdżą szybciej, a szczyty komunikacyjne nie są dla nich aż tak dotkliwe.


Kto rano wstaje, ten... stoi w korku

Wcześniej za kółko siadają Poznaniacy. O 5:00 prędkościomierz pokazuje w Poznaniu średnio 40 km/h, podczas gdy w śpiącej jeszcze stolicy kierowcy osiągają na pustych ulicach ponad 50 km/h. Godzinę później w Poznaniu średnia prędkość wynosi 38 km/h – a w Warszawie nic się jeszcze nie zmienia. Około 7:00 w obu miastach natężenie ruchu gwałtownie rośnie, a średnie prędkości maleją. Największy szczyt w Warszawie to 9:00, gdy kierowcy osiągają 32 km/h. W Poznaniu poranny szczyt wypada godzinę wcześniej, o 8:00, a średnia prędkość jest wówczas jeszcze niższa i wynosi zaledwie 29 km/h.

 

Warszawa na prowadzeniu

Między 11:00 a 16:00 średnie prędkości stabilizują się na poziomie ok. 35 km/h dla Warszawy i 30 km/h dla Poznania. Stolica nadal jest więc zauważalnie szybsza. W miarę zbliżania się do godziny 16:00 w obu miastach średnie prędkości zaczynają spadać. Nadchodzi popołudniowy szczyt komunikacyjny.

 

Około godziny 17:00 Poznań dogania Warszawę. Jednak zaledwie godzinę później stolica znów wysuwa się na prowadzenie. Już o 19:00 w Warszawie kierowcy przekroczą 40 km/h; Poznaniacy muszą poczekać na ten wynik aż do 21:00.

 

W Warszawie szybciej, choć bardziej tłoczno

Poznaniacy zdecydowanie mają czego zazdrościć Warszawie. Choć po drogach stolicy jeździ znacznie więcej samochodów, niemal przez cały dzień kierowcy osiągają tam większe prędkości.

 

Co ciekawe, w Warszawie na jeden kilometr drogi przypada średnio 605 mieszkańców, a w Poznaniu jest ich tylko 515. Pod uwagę wzięto wyłącznie liczbę zameldowanych mieszkańców – po uwzględnieniu osób przebywających czasowo, w Warszawie byłoby ich zapewne jeszcze więcej. Stolica, choć bardziej zatłoczona, jest też bardziej przejezdna; poznańska solidność nie przekłada się niestety na jakość infrastruktury drogowej.

Zastanawia poranny szczyt komunikacyjny, wypadający w Poznaniu o godzinę wcześniej – czyżby znani z sumienności Poznaniacy wcześniej wyruszali do pracy...?

 

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który na bieżąco prezentuje informacje o prędkościach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych samochodach poruszających się po ulicach Poznania i Warszawy w dni robocze między 5:00 a 21:00. Dane o długościach dróg pochodzą od Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu i Warszawie.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. warszawa.naszemiasto.pl