64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Wszyscy na Berlin ‹‹ powrót do listy raportów
[17.11.2011]

30 listopada zostanie oddany do użytku ostatni odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Przejazd do najpopularniejszego przejścia granicznego z Niemcami ma być szybszy i bardziej sprawny. Z jakimi niedogodnościami muszą aktualnie borykać się kierowcy? Ile czasu zajmuje im przejazd? Specjaliści z serwisu Korkowo. pl sprawdzili sytuację na tej trasie.


Budowa autostrady trwała ponad 2 lata, ostatecznie zostanie ona oddana do użytku już pół roku przed przewidywanym terminem zakończenia budowy. Do tej pory wybierając podróż autostradą A2 na zachód można było jedynie skorzystać z odcinka z Poznania (wjazd Komorniki) do Nowego Tomyśla, a drogę do Świecka pokonywać dalej krajową „dwójką”. Jak wynika z danych serwisu Korkowo.pl, monitorującego sytuację na polskich drogach wybierający wariant wjazdu na autostradę w Poznaniu i zjazdu w Nowym Tomyślu przejeżdżają 51 km w pół godziny przy średniej prędkości 99km/h. Największe utrudnienia czekają na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko, przy średniej prędkości 64 km/h odcinek 117km do przejścia granicznego pokonuje się w prawie dwie godziny . Oddanie do użytku nowego odcinka autostrady pozwoli kierowcom na zaoszczędzenie 1h. Czas przejazdu Nowy Tomyśl - Świecko (104,9 km) przy założeniu, że pokonają go z podobną prędkością jak aktualny odcinek A2, zajmie kierowcom 64 min.


Jak zapowiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk nowy odcinek A2 to ważna część układu nerwowego gospodarki, dzięki której Polska połączy się z europejską siecią autostrad przed turniejem EURO 2012. Będzie ona służyła zarówno kibicom jak i wszystkim kierowcom. Dodatkowym atutem jest także fakt, że do maja 2012 roku przejazd tym ponad 100 km odcinkiem będzie bezpłatny.

Odcinek z Nowego Tomyśla do Świecka to trzeci odcinek autostrady otwarty w 2011 roku. Tym samym będzie można przejechać od zachodniej granicy Polski w Świecku do Strykowa pod Łodzią jednym ciągiem komunikacyjnym. A2 będzie liczyć prawie 360 km.


Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który na bieżąco monitoruje prędkości na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w kilku tysiącach pojazdów poruszających się na trasie A2 Poznań (wjazd Komorniki) - Nowy Tomyśl i z Nowego Tomyśla (droga krajowa nr 2) do Świecka. Dla obliczenia prognozowanego czasu przejazdu autostradą A2 z Poznania do Świecka przyjęto średnią prędkość 99 km/h.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. gospodarka.gazeta.pl
  2. gorzow.gazeta.pl
  3. 4trucks.pl
  4. moto.startauto.pl
  5. motoryzacja.time4men.pl
  6. m.wyborcza.biz