64296
online
Policja
302
Inspekcja
25
Wypadek
367
Raport - Zielona Góra znów przed Gorzowem ‹‹ powrót do listy raportów
[22.06.2011]

Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski od lat ścigają się ze sobą na żużlowych torach. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, w którym mieście szybciej jeżdżą zwykli kierowcy. W tych derbach lepsza okazała się Zielona Góra.

 

Przetasowania na starcie

Zielona Góra budzi się później. O 5:00 kierowcy jeżdżą tam jeszcze ze średnią prędkością niemal 50 km/h, podczas gdy w Gorzowie wynosi ona 40 km/h. Przewaga Zielonej Góry szybko jednak maleje. Już o 7:00 na prowadzenie różnicą jednego kilometra na godzinę wysuwa się Gorzów – prędkościomierz wskazuje tam wówczas średnio 35 km/h. W obu miastach trudno wskazać wyraźny poranny szczyt komunikacyjny. Natężenie ruchu jest raczej stałe.

 

Wyrównana rywalizacja

Gorzów nie oddaje prowadzenia do południa - wówczas średnie prędkości na ulicach obu miast zrównują się i odtąd rywale „idą łeb w łeb”. Mały dołek komunikacyjny ma miejsce o 15:00 – średnia prędkość na ulicach Gorzowa i Zielonej Góry spada wówczas do 31 km/h. Taki stan rzeczy utrzymuje się przez kolejną godzinę.

Walka do samego końca

O 17:00 średnie prędkości wzrastają – odpowiednio do 35 km/h w Zielonej Górze i 36 km/h w Gorzowie. Godzinę później Zielona Góra znów wysuwa się na niewielkie prowadzenie – ze średnią 38 km/h jest szybsza od rywala o 2 km/h. Gorzów nadrabia dystans o 20:00. O 21:00 oba miasta osiągają identyczny wynik 42 km/h.

 

Zielona Góra minimalnie szybsza

Analiza specjalistów z serwisu Korkowo.pl wykazała, iż średnia prędkość dla całego dnia to 35.6 km/h w Zielonej Górze i 35.2 km/h w Gorzowie. Zielona Góra zwycięża więc o włos po niezwykle wyrównanym pojedynku. Kluczowa dla losów rywalizacji okazuje się przewaga wypracowana na samym starcie, w ciągu dnia bowiem średnie prędkości są w obu miastach niemal identyczne.

 

Zwycięstwo mimo trudniejszych warunków

Nieznaczne zwycięstwo Zielonej Góry robi większe wrażenie, jeśli przyjrzymy się jego okolicznościom. Liczba ludności obu miast jest bardzo zbliżona: Zielona Góra liczy 118 tys. mieszkańców, Gorzów zaś 125 tys. Zielona Góra jest jednak miastem dużo mniej rozległym: jej powierzchnia wynosi 58km2, podczas gdy Gorzowa – 86km2. Jednocześnie jest w niej zarejestrowanych znacznie więcej samochodów: według Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta, w roku 2010 liczba samochodów osobowych w Zielonej Górze wyniosła ponad 82 tysiące, w Gorzowie zaś – ponad 52 tysiące. W przeliczeniu na kilometr kwadratowy powierzchni miasta, w Zielonej Górze samochodów jest ponad dwukrotnie więcej! Mimo to, Zielona Góra nie tylko nie ustępuje Gorzowowi, jeśli chodzi o przejezdność, ale nawet okazuje się lepsza.

 

Warszawa bije lubuskie

Aby spojrzeć na wyniki lubuskich miast w szerszej perspektywie, porównano je z Warszawą. Tu – niespodzianka. Okazuje się, że w stolicy kierowcy jeżdżą... szybciej. Średnia prędkość dla całego dnia w Warszawie to 38 km/h. Stolica wypada słabiej tylko podczas największych szczytów komunikacyjnych o 9:00 i między 15:00 a 18:00, które w Zielonej Górze i Gorzowie są niemal nieodczuwalne.

 

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który na bieżąco prezentuje informacje o aktualnym natężeniu ruchu na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w samochodach poruszających się ulicami Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp. i Warszawy w dni robocze między 5:00 a 21:00.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. motofakty.pl
  2. Gazeta Lubuska - nakład: 51 000