50348
online
Policja
128
Inspekcja
31
Wypadek
311
Informacja prasowa - 17 km/h w centrum - Kraków ‹‹ powrót do listy raportów
[15.03.2013]

17 km/h w centrum - Kraków

 

Korki na drogach to dla wielu zmotoryzowanych chleb powszedni. Zatłoczone ulice oznaczają nie tylko nerwowy poranek, ale także straty finansowe oraz czasowe. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się krakowskim ulicom. Jak wiele czasu tracą kierowcy w ulicznych korkach?

 

Na potrzeby badania przyjęto założenie, że dany kierowca dwukrotnie w ciągu dnia przejeżdża przez centrum Krakowa w godzinach szczytu. Jak się okazało, osoba taka spędza za kółkiem prawie 4 dni w skali całego roku! Dokładniej mówiąc chodzi o 89 godzin poświęconych na przejazd po centrum miasta. Trzeba zaznaczyć też, że w przypadku osób, które pokonują codziennie większe obszary miasta, liczba tych godzin ulegnie zwiększeniu.

 

Wolne Wielopole

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez kierowców na ulicach położonych w centrum Krakowa.– Odnotowaliśmy duże różnice jeżeli chodzi o płynność ruchu na analizowanych ulicach – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Najlepiej wypadła ulica Rajska, na której średnia prędkość wynosi 38 km/h. Potem jest tylko gorzej, na ulicy Piłsudskiego i Grabarskiej prędkościomierze wskazują odpowiednio 26 oraz 23 km/h. Na ulicy Wielopole kierowcom przyda się cierpliwość – średnia prędkość wynosi zaledwie 17 km/h – wylicza Florkowska.

 

 

                                                                Tabela1. Prędkości w centrum Krakowa

Ulica

Średnia prędkość

Rajska

38 km/h

Piłsudskiego

26 km/h

Garbarska

23 km/h

Wielopole

17 km/h

                                                                                                                             źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Krakowa w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Krakowa (ul. Rajska, ul. Piłsudskiego, ul.Garbarska i ul. Wielopole).