13873
online
Policja
35
Inspekcja
3
Wypadek
84
Informacja prasowa - 23 km/h w Białymstoku – gdzie? ‹‹ powrót do listy raportów
[19.02.2013]

23 km/h w Białymstoku – gdzie?

 

Śnieg, zlodowaciałe ulice i ujemne temperatury nie sprzyjają kierowcom. Dodajmy do tego godziny szczytu i będziemy znali przyczynę porannych i popołudniowych zatorów w centrach miast. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zmierzyli, ile czasu w korkach spędzają mieszkańcy Białegostoku.

 

Na potrzeby badania przyjęto założenie, że przeciętny kierowca przemierza w godzinach szczytu ulice położone w centrum Białegostoku – np. jadąc najpierw do miejsca pracy a później z powrotem do domu. Podróże takiego rodzaju to chleb powszedni większości kierowców. Jak wyliczyli specjaliści z serwisu Korkowo.pl, statystyczny mieszkaniec Białegostoku spędza rocznie w korkach pięć i pół dnia (dokładniej rzecz biorąc 132 godziny). Oznacza to, że każdego miesiąca poświęca on 11 godzin na przebijanie się przez zatłoczone miasto.

 

Żółwim tempem po Krakowskiej

Dla kierowców interesujące mogą być dane prezentujące średnie prędkości osiągane przez samochody w centrum Białegostoku. Pomiaru dokonano w trakcie trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu tj. w godzinach pomiędzy 6-9 oraz 16-18. Wśród czterech ulic poddanym pomiarom najlepiej wypadła ulica Botaniczna – pojazdy pokonują ją ze średnią prędkością wynoszącą 30 km/h. Nieco wolniej, bo z szybkością 28 km/h poruszają się zmotoryzowani na ulicy Sienkiewicza. Na ulicy Kalinowskiego prędkościomierze wskazują średnio 26 km/h. W najmniej komfortowej sytuacji są osoby przemierzające ulicę Krakowską. Ich prędkość oscyluje wokół 23 km/h.

 

 

 

                                                                  Tabela1. Prędkości w centrum Białegostoku

Ulica

Średnia prędkość

Botaniczna

30 km/h

Kalinowskiego

26 km/h

Krakowska

23 km/h

Sienkiewicza

28 km/h

                                                                                                                            źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Białegostoku w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Białegostoku (ul. Botaniczna, ul. Kalinowskiego, ul. Krakowska i ul. Sienkiewicza).

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl