46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - 500 złotych mandatu. Za co? ‹‹ powrót do listy raportów
[28.06.2013]

500 złotych mandatu. Za co?

 

Zaczyna się okres urlopowy a wraz z nim sezon wakacyjnych mandatów! Prędkość jaką jedziesz, to nie wszystko na co powinieneś zwrócić uwagę. Oto lista najbardziej kosztownych przewinień.

 

Droga na upragnione wakacje często usiana jest fotoradarami i kontrolami policji, nic dziwnego – w tym czasie na trasach pojawia się wiele pojazdów i ktoś musi przecież dyscyplinować szarżujących zmotoryzowanych. Piraci drogowi powinni mieć się na baczności. Przekroczenie prędkości o 51 i więcej kilometrów grozi mandatem w wysokości 400-500 złotych. Samo przekroczenie prędkości to rzecz jasna nie jedyna „okazja” do zdobycia wysokiej kary.

 

Pieszy na przejściu, włącz czujność

Jeżeli w trakcie jazdy zorientujesz się, że zabłądziłeś i musisz koniecznie zawrócić, uważaj. Zawracanie w warunkach, w których manewr ten mógłby zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub go utrudnić oznacza mandat opiewający na kwotę między 200 a 400 złotych. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić też na manewr wymijania. Jeżeli ominiesz samochód, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwo pieszemu Policja ma prawo ukarać cię 500 złotowym mandatem – Należy pamiętać też aby zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu – mówi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl - W przeciwnym razie kierowca może otrzymać mandat w wysokości 350 złotych nie mówiąc już o spowodowanych przez niego zagrożeniach dla zdrowia i życia – dodaje Przybysz.

 

Kiedy auto hałasuje

Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą, ale wyprzedzania na przejazdach kolejowych albo tramwajowych (i bezpośrednio przed nimi) oznacza 300 złotowy mandat. Taka sama kara spotka kierowcę, który wykonuje manewr wyprzedzania bez zachowania właściwego odstępu. Kierujesz pojazdem, który jest właśnie wyprzedzanie przez inny pojazd? Pod żadnym pozorem nie zwiększaj prędkości – nie tylko stwarzasz ryzyko wypadku, ale narażasz się na zapłatę 350 złotych kary. Zwróć także uwagę na to jak używasz swojego samochodu na terenie zabudowanych. Używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości (nadmierną emisję spalin, hałas) może sprowadzić na ciebie 300 złotowy mandat.

 

Kara większa niż taryfikator wskazuje

O czym warto jeszcze pamiętać ruszając w trasę? Otóż, nawet jeśli za dane przewinienie taryfikator przewiduje stosunkowo niewielką karę nie znaczy to, że faktycznie zapłacisz tylko tyle. Za spowodowanie zagrożenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym do mandatu karnego za naruszenie przepisów doliczana jest dodatkowa kwota oscylująca między 200 a 500 złotych. Jak widać bezpieczna jazda wychodzi na zdrowie nie tylko uczestnikom ruchu, ale także ich portfelom.

 

 


                        Wybrane przewinienia i kary

 


Przewinienie


Mandat


Punkty karne

 

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszym

 


 

500 zł


 

10

 

Przekroczenie prędkości 51 km/h i więcej

 


400-500 zł


8

 

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu

 350 zł10

 

Wyprzedzanie na przejazdach kolejowych/tramwajowych i bezpośrednio przed nimi

 


300 zł


5

                            Oprac. Korkowo.pl

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. motoryzacja.interia.pl
  2. prawo-na-drodze.wieszjak.pl