34186
online
Policja
190
Inspekcja
23
Wypadek
177
Informacja prasowa - Autostrada czy „krajówka” – oszczędzaj albo czas albo pieniądze ‹‹ powrót do listy raportów
[01.10.2013]

Autostrada czy „krajówka” – oszczędzaj albo czas albo pieniądze

 

Nazywana czasem Bursztynową, autostrada A1 jako jedyna w Polsce ma przebieg południkowy i docelowo będzie łączyć północ z południem kraju. Na razie kierowcy mogą korzystać tylko z kilku jej odcinków. Czy jest to opłacalne? Może lepiej skorzystać z darmowych dróg krajowych? Sprawie przyjrzeli się specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Przejazd autostradą uznawany jest za szybki i komfortowy, choć często płatny. Podróż drogami krajowymi wielu kojarzy się z większymi nakładami czasowymi oraz... dziurami w drogach. Czy jednak autostrada jest naprawdę lepszą alternatywą? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ten problem na przykładzie trasy z Łodzi do Gdańska.

 

Droga krótsza, dojazd szybszy

Pod uwagę braliśmy dwa warianty: w pierwszym badaliśmy drogę wiodącą przez autostradę A1, a w drugim trasę biegnącą przez drogi krajowe – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Wyniki badań wskazują, że przejazd autostradą jest znacznie szybszy niż mogłoby się wydawać – dodaje Florkowska. Przejazd z Łodzi do Gdańska drogami krajowymi trwa 5 h 23 min w trakcie których kierowca pokonuje 359 km. Pokonanie tej samej trasy z wykorzystaniem A1 oznacza podróż trwającą 3 h 50 min

i pokonanie 334 km.

 

3 godziny za 60 zł

Wygląda na to, że kierowca, który wybierze autostradę A1 do celu dojedzie o 1,5 godziny szybciej niż jego kolega, który postawił na krajówki. Czysty zysk? Nie do końca, bo za szybki dojazd trzeba płacić. Korzystanie z A1 jest częściowo płatne. Przejazd na linii Toruń – Gdańsk to dla auta osobowego koszt 29 zł 90 gr i to w jedną stronę. Jeśli zmotoryzowany pokonywałby taką trasę dwa razy (raz jadąc do Gdańska a potem z niego wracając) to przejazd A1 pozwoliłby mu zaoszczędzić ok. 3 godzin, ale ta przyjemność kosztowałaby w granicach 60 zł.

 

 

Autostradą czy krajówkami?

(Łódź - Gdańsk)
 

Rodzaj drogi

 

Czas dojazdu

Odległość

Autostrada

3 h 50 min

334 km

Drogi krajowe

5 h 23 min

359 km

                                                                                               Dane: Korkowo.pl


 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po badanych miastach w dniach 25-30 września 2013.