96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Autostradą na wakacje – opłaca się? ‹‹ powrót do listy raportów
[25.07.2013]

Autostradą na wakacjeopłaca się?

 

Kto nie marzy o szybkim dotarciu na urlop? Część kierowców jest w tym celu gotowa ponieść dodatkowe koszty przejazdu autostradą. Czy jednak korzystanie z tego typu dróg jest zawsze opłacalne? Wyniki badań wskazują, że zaoszczędzone minuty mogą sporo kosztować.

 

Kierowcy stają nieraz przed dylematem: dotrzeć na miejsce drogami krajowymi czy autostradą? Zaznaczyć trzeba też, że nie wszyscy z nich mają taki wybórw końcu polska sieć autostrad nie jest jeszcze zbyt rozległa. Jeśli w zanadrzu mają jednak dwie opcje mogą już spekulować, co im się bardziej opłaca. Jak się okazało wybór autostrady nie zawsze jest w pełni opłacalny.

 

Drogowa sztuka wyboru

Badania w tym zakresie przeprowadzili specjaliści z serwisu Korkowo.pl. Przykładem drogi, którą w wakacje można pokonać zarówno autostradą jak ikrajówkamijest trasa na linii Poznań-Mikołajki. Trasa wiodąca drogami krajowymi (przez Toruń oraz Olsztyn) liczy 412 kilometrów, które pokonuje się średnio w czasie 6 h 10 minut. Jak wskazują dane, na tym odcinku średnia prędkość pojazdów wynosi: 66 km/h. Alternatywna trasa prowadzi przez autostradę A2 na linii Poznań Warszawa, a potem wiedzie na północ przez Ostrołękę do Mikołajek. Ta droga jest dłuższa i liczy 530 kilometrów, które kierowcy pokonują w czasie około 5 h 50 minut. Prędkość osiągana przez pojazdy w tym wariancie wynosi ok. 91 km/h.

 

Zmierz koszty aby nie żałować

Jak wynika z badań trasa wiodąca przez autostradę pozwala zaoszczędzić na czasie ok. 20 minut, pomimo tego, że jest o prawie 120 km dłuższa. Wybór jest więc prosty? Niekoniecznie.W czasie planowania podróży trzeba uwzględnić też koszty przejazdu. Drogi krajowe bezpłatne, ale autostrady już niekoniecznie mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pW przypadku korzystania z autostrady A2 na linii PoznańWarszawa kierowcy zapłacą ok. 40 złotych za jazdę w jedną stronę.dodaje Florkowska. Można powiedzieć zatem, że każda zaoszczędzona dzięki autostradzie minuta kosztuje w tym wypadku ok. 2 złote.

 

(Koszt przejazdu przez A2 wynosi 40 zł, a czas przejazdu jest o 20 minut krótszy niż w przypadku dróg krajowych, stąd 40zł/20 minut, co daje 2 za minutę).

 

 

 

                                              Porównanie trasy: Poznań-Mikołajki

 

czas przejazdu

odległość

średnia prędkość

droga krajowa

6 h 10 min

412 km

66 km/h

autostrada A2

5 h 50 min

530 km

91 km/h

                                                                                                                                                Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Polsce w 24 i 25 lipca 2013. Czasy przejazdów mogą ulegać zmianie w zależności od sytuacji drogowej.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl