50348
online
Policja
128
Inspekcja
31
Wypadek
311
Informacja prasowa - Autostrady sprzyjają Coke Live Music Festival? ‹‹ powrót do listy raportów
[09.08.2012]

Autostrady sprzyjają Coke Live Music Festival?

 

Dosłownie kilkadziesiąt godzin dzieli nas od rozpoczęcia Coke Live Music Festival. Fani muzyki z całej Polski szykują się już do odwiedzenia Krakowa, w którym odbędzie się impreza. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, ile czasu na dojazd będą musieli poświęcić mieszkańcy wybranych miast.

 

Analizie poddano trasy z czterech większych polskich miast. Powody do zadowolenia mają mieszkańcy Katowic – oni do Krakowa dojadą w przeciągu godziny. Znacznie dłużej w trasie spędzą turyści z Wrocławia będą to ok. 3 godziny i 17 minut. W podobnej sytuacji są podróżni z Lublina i Warszawy – na dojazd do Krakowa muszą zarezerwować sobie ok. 4 godzin i 45 minut. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl odkryli przy okazji tego badania pewien paradoks. Zarówno Lublin jak i Wrocław są oddalone o Krakowa o ok. 260 km kilometrów. Jednak z Wrocławia do Krakowa jedzie się ponad godzinę krócej. Sporą różnicę czasową tłumaczy Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Korkowo.pl – Kierowcy jadący z Wrocławia najczęściej wybierają drogę prowadzącą przez autostradę A4, a wiadomo, że umożliwia ona szybszą jazdę. Na trasie z Lublina do Krakowa autostrady nie ma, więc podróżni korzystają ze zwykłych dróg krajowych – wyjaśnia.

 

 

                        Tabela 1. Średni czas przejazdu na trasie do Krakowa

Miasto

Średni czas dojazdu do Krakowa

Długość trasy

Katowice

1 h 2 min

78 km

Lublin

4 h 45 min

262 km

Wrocław

3 h 17 min

265 km

Warszawa

4 h 45 min

280 km

                        Źródło: Korkowo.pl

 

 

Analizie zostały poddane także średnie prędkości, jakie osiągają kierowcy na omawianych trasach. Nie dziwi już szybkość 82 km/h z jaką samochody pokonują drogę z Wrocławia do Krakowa: to efekt jazdy autostradą. Z podobna prędkością, oscylującą wokół 78 km/h poruszają się turyści jadący z Katowic – oni także mają możliwość skorzystania z autostrady A4. Najwolniej, choć nadal z przyzwoitą prędkością jedzie się z Lublina i Warszawy. Średnio jest to 59 km/h.


 

                        Tabela 2. Średnia prędkość na trasie do Krakowa

Miasto

Średnia prędkość

Katowice

78 km/h

Lublin

59 km/h

Wrocław

82 km/h

Warszawa

59 km/h

                        Źródło: Korkowo.pl


 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w okresie 07.08.2012-08.08.2012.