46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Będzie tłoczno w drodze na wakacje? ‹‹ powrót do listy raportów
[11.07.2013]

 

Będzie tłoczno w drodze na wakacje?

 

Jeżeli ktoś chce uniknąć korków w drodze na wakacje powinien...rozważyć skorzystania z transportu lotniczego. Większe natężenie ruchu na trasach prowadzących do miejscowości wypoczynkowych powoduje, że dotarcie na wymarzony urlop może potrwać nieco dłużej niż poza sezonem.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl dokonali pomiarów średnich prędkości osiąganych przez zmotoryzowanych na przedsionku wakacyjnego szturmu. Badaniu poddano dwie często uczęszczane w wakacje trasy: słynną Zakopiankę oraz drogę krajową nr 91 (Toruń-Gdańsk). – Wyniki badań wskazują, że tempo w jakim poruszają się samochody jest zależne od pory dnia – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Nawet w letnie miesiące można natrafić na godziny, w których płynna jazda jest całkiem możliwa – dodaje Florkowska.

 

Czerwcowi turyści wygrali z Zakopianką

Jak jeździło się po Zakopiance i drodze krajowej nr 91 zanim sezon wakacyjny zaczął w pełni rozkwitać? Odpowiedź brzmi: całkiem nieźle. Można powiedzieć, że drogi łagodnie obeszły się z tymi turystami, którzy odwiedzili je w okolicach czerwca. Średnia prędkość na Zakopiance swój dołek osiągała w okolicach południa i oscyluje wokół 54 km/h. Z drugiej strony kierowcy najszybciej przejeżdżali tę trasę po godzinie 18, wtedy to prędkościomierze wskazywały około 62 km/h.

 

Jak nad morze to wieczorem

Sytuacja na drodze nr 91 kształtowała się nieco inaczej: najniższe prędkości wynoszące ok. 54 km/h osiągano w godzinach porannych (6:00-10:00). Natomiast najwyższe (oscylujące wokół 63 km/h) rejestrowano po godzinie 18. Ze zgromadzonych danych wynika, że najwięcej zyskiwali ci turyści, którzy na Zakopiankę i drogę 91 wjeżdżali w godzinach wieczornych. O tym, czy sytuacja zmieni się w trakcie pełnego rozkwitu sezonu wakacyjnego będziemy informować na bieżąco.

 

 

 

                                                  Jak szybko po Zakopiance?

 

prędkość

W jakich godzinach?

Najniższe prędkości

54 km/h

11 - 12

Najwyższe prędkości

62 km/h

18 - 23

                                                                                                                                          Źródło: Korkowo.pl

 

                                          Jak szybko w drodze nad morze? (DK 91)

 

prędkość

W jakich godzinach?

Najniższe prędkości

54 km/h

6-10

Najwyższe prędkości

63 km/h

18-23

                                                                                                                                          Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po analizowanych trasach w czerwcu 2013.

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.wp.pl