14762
online
Policja
32
Inspekcja
6
Wypadek
104
Informacja prasowa - Centrum Krakowa po zmianach ‹‹ powrót do listy raportów
[12.07.2013]

Centrum Krakowa po zmianach

 

Od 1 lipca w centrum Krakowa obowiązuje poszerzona strefa A, czyli obszar wyłączony z ruchu samochodowego. Czy zamknięcie kolejnych ulic wpłynęło negatywnie na płynność ruchu w ich okolicy? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Do obszaru A włączono ulicę Grodzką oraz część ul. Pijarskiej i Krupniczej. Badaniu poddano obszary ul. Pijarskiej i Krupniczej, które jeszcze nie zostały wyłączone z ruchu a także ulice położone w sąsiedztwie zamkniętych odcinków: ulicę Św. Gertrudy i Poselską (sąsiadujące z zamkniętą ul. Grodzką) oraz ul. Basztową (sąsiadującą z częściową wyłączoną ul. Pijarską).

 

Jest nawet szybciej

Wyniki badań wskazują, że średnie prędkości na wskazanych ulicach nie uległy większym wahaniom. Na ulicy Krupniczej średnia prędkość zmalała o 2,5 km/h, za to na Pijarskiej wzrosła o 7 km/h. Na pozostałych ulicach odnotowano niewielki wzrost prędkości, którzy raczej nie będzie odczuwalny przez kierowców. Obecnie średnia prędkość dla wszystkich badanych ulic wynosi łącznie: 35 km/h. Przed zmianą było to średnio: 33 km/h. Zebrane dane wskazują, że kierowcy sprawnie dostosowali się do zmian i znaleźli odpowiednie objazdy.

 

Rano wolno, po południu szybciej

Warto zwrócić też uwagę na inną prawidłowość. – Szczegółowe analizy danych wskazały, że na ulicach Poselskiej, Św. Gertrudy, Basztowej oraz Pijarskiej średnie prędkości pojazdów w godzinach porannych (6-9) rzadko przekraczają 30 km/h i są dużo niższe od prędkości osiąganych w godzinach popołudniowych (16-18) które oscylują wokół 44 km/h. – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Kierowcy, którzy poruszają się tymi ulicami powinni wziąć ten fakt pod uwagę i zarezerwować na poranne podróżowanie trochę więcej czasu.

 

 

 

Średnie prędkości na ulicach w centrum Krakowa

Ulica

Przed zmianą

Po zmianie

Krupnicza

33,5 km/h

31 km/h

Św. Gertrudy

34 km/h

 35 km/h

Basztowa

36 km/h

37 km/h

Pijarska

30 km/h

37 km/h

Poselska

33 km/h

34 km/h

                                                                                         Źródło: Korkowo.pl


 


 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po analizowanych ulicach w dniach 24-30 czerwca oraz 1-7 lipca 2013 w godzinach szczytu (6-9 oraz 16-18). W badaniu brano pod uwagę ulice: Poselską, Krupniczą (od al. Mickiewicza, do Szujskiego), Świętej Gertrudy (od ul. Stradomskiej do ul. Franciszkańskiej), Basztową (od ul. Pawia do ul. Warszawskiej), Pijarską (od ul. Św. Jana do ul. Reformackiej).