13732
online
Policja
33
Inspekcja
4
Wypadek
74
Informacja prasowa - Centrum stolicy nie odpuszcza ‹‹ powrót do listy raportów
[14.03.2013]

Centrum stolicy nie odpuszcza

 

Pokonywanie centrum Warszawy w godzinach szczytu to wyzwanie dla cierpliwych kierowców. Ciągnące się kilometrami korki oznaczają straty finansowe nie tylko dla poszczególnych osób, ale także w skali całego kraju. W końcu pojazdy spalają więcej benzyny a ich właściciele spóźniają się do pracy. Ile czasu kosztują warszawiaków zatłoczone ulice? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Aby uzyskać najbardziej wymierne dane na temat sytuacji kierowców, w badaniu brano po uwagę ulice biegnące przez ścisłe centrum Warszawy a pomiarów dokonano w godzinach szczytu. Przyjęto założenie, że dany kierowca pokonuje taką trasę dwukrotnie w ciągu dnia na przykład jadąc do i z pracy. Można powiedzieć, że jest to dosyć ostrożne założenie ponieważ wiele osób w drodze do pracy musi pokonać nie tylko centrum miasta ale znacznie większe jego obszary. – Jak się okazało, przeciętny warszawiak na pokonanie centrum swoje miasta potrzebuje rocznie ponad 5 dni – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Dokładnie rzecz ujmując kierowca w stolicy spędza za kółkiem w centrum 123 godziny w skali roku.

 

Książęcą prędkość

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl dokonali również pomiarów średnich prędkości na warszawskich ulicach położonych w centrum miasta. Najwolniej, bo ze średnią prędkością 24 km/h, jeździ się na ulicy Nowy Świat. Nieco lepiej jest na ulicach Tamka oraz Jerozolimskiej. Prędkościomierze wskazują tam odpowiednio 27 oraz 28 km/h. W stosunkowo najlepszej sytuacji są osoby pokonujące ulicę Książęcą – ich średnia szybkość wynosi 35 km/h.

 

 

 

                                                                   Tabela1. Prędkości w centrum Warszawy

Ulica

Średnia prędkość

Jerozolimska

28 km/h

Książęca

35 km/h

Tamka

27 km/h

Nowy Świat

24 km/h

                                                                                                                         źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Warszawy w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Warszawy (ul. Jerozolimska (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Nowy świat), ul. Książęca, ul. Tamka i ul. Nowy Świat).