13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Centrum Szczecina testuje cierpliwość kierowców? ‹‹ powrót do listy raportów
[08.03.2013]

Centrum Szczecina testuje cierpliwość kierowców?

 

Czy przejazd przez centrum miasta zawsze oznacza drogę przez mękę? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć specjaliści z serwisu Korkowo.pl. Tym razem przyjrzeli się szczecińskim ulicom. Ile czasu kierowcy tracą kierowcy na przebijanie się przez zatłoczone ulice?

 

Badaniu poddano ulice położone w centrum Szczecina i założono, że kierowca pokonuje taką trasę dwukrotnie w ciągu dnia np. w drodze do pracy a potem z powrotem do domu. Taka osoba jest i tak w stosunkowo komfortowej sytuacji ponieważ wielu zmotoryzowanych w drodze do miejsca zatrudnienia musi przecież pokonać nieraz znacznie dłuższe dystanse. Jak się jednak okazało, przejazd przez centrum miasta to czasochłonna wyprawa. W skali roku zajmuje ona prawie 4 dni! (93 godziny).

 

Żółwim tempem przez miasto

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane przez samochody na ulicach Szczecina. – Niestety nie mamy dla kierowców dobrych wiadomości. Szybkość z jaką poruszają się pojazdy na Szczecińskich ulicach należy do bardzo niskich, w zasadzie nie przekracza ona 30 km/h – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Spójrzmy teraz na dane w tabeli. Średnia prędkość na ulicach Piłsudskiego, Jagiellońskiej oraz al. Rayskiego oscyluje wokół 25-26 km/h. Trochę lepiej jest na
ul. Wyzwolenia – tam prędkościomierze wskazują 31 km/h.

 

 

                                                                     Tabela1. Prędkości w centrum Szczecina

Ulica/aleja

Średnia prędkość

Piłsudskiego

26 km/h

Rayskiego

26 km/h

Wyzwolenia

31 km/h

Jagiellońska

25 km/h

                                                                                                                         źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Szczecina w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Szczecina (ul. Piłsudskiego, ul. Rayskiego (do Al. Wyzwolenia), Al. Wyzwolenia (Al. Piłsudskiego do Malczewskiego) i ul. Jagiellońska (Strzelecka do B. Śmiałego)).