13873
online
Policja
35
Inspekcja
3
Wypadek
84
Informacja prasowa - Chcesz skrócić czas dojazdu? Płać! ‹‹ powrót do listy raportów
[17.10.2013]

Chcesz skrócić czas dojazdu? Płać!

 

Czy korzystanie z autostrad jest zawsze bardziej opłacalne od korzystania z dróg krajowych? To pytanie zadaje sobie niejeden kierowca planujący trasę. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili to na przykładzie A2.

 

Autostrada A2 biegnie równoleżnikowo przez centralne tereny kraju i docelowo ma połączyć wschód i zachód Polski. Na niektórych jej odcinkach kierowcy muszą pokrywać koszty przejazdu, co podnosi wydatki przeznaczane na podróż. Korzystanie z dróg krajowych jest bezpłatne, ale na ogół wiąże się z dłuższym pobytem za kółkiem. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili przekonać się, jak duże bywają te różnice.Porównaliśmy dwie trasy łączące Poznań z Warszawą. Jedna z nich biegła przez autostradę A2 druga przez drogi krajowemówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Jak się okazało przejazd z wykorzystaniem autostrady trwa o 25 % krócej, jednak za taką przyjemność trzeba sporo zapłacićdodaje Florkowska.

 

Szybko, bo płatnie?

Kierowcy, którzy zmierzają do stolicy drogami krajowymi spędzą za kółkiem prawie 4 godziny pokonując w tym czasie około 310 kilometrów. Nie będą jednak ponosić kosztów korzystania z tychże dróg. Jeżeli zmotoryzowani zdecydują się na przejazd autostradą A2, to odcinek 309 kilometrów pokonają tylko w 3 godziny. Korzystanie z A2 oznacza jednak konieczność uiszczenia opłat. Odcinek A2 z Poznania do Konina należy do „Autostrady Wielkopolskiej”, a przejazd nim kosztuje obecnie 30 złotych. Następnym płatnym odcinkiem na trasie jest fragment A2 łączący Konin ze Strykowem pod Łodzią. Ten odcinek zarządzany jest przez GDDiKA a korzystanie z niego jest nieco tańsze i wynosi niecałe 10 złotych. Przejazd ze Strykowa do Warszawy jest póki co wolny od opłat. W sumie przejazd z Poznania do Warszawy autostradą będzie kosztował kierowców dodatkowe 40 zł.

 

          Poznań - Warszawa
 

Czynnik

A2

Drogi krajowe

Czas

3 h

3 h 58 min

Odległość

309 km

310 km

Średnia prędkość

103 km/h

78 km/h

Koszty dodatkowe

39,90 zł

0 zł

                                                                                                                              Dane: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po badanych trasach w dniach 1-12 października 2013.