41970
online
Policja
224
Inspekcja
31
Wypadek
256
Informacja prasowa - Czego nie możesz umieścić w aucie? ‹‹ powrót do listy raportów
[24.02.2014]

Czego nie możesz umieścić w aucie?

 

Przeciętny polski kierowca na ogół wie w co powinien być wyposażony jego pojazd. Jednak, czy zdaje sobie sprawę, że zachodzi tu też odwrotna zależność? Istnieją rzeczy, których pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać czy przewozić w pojeździe. Czy wiesz które to?

 

Kodeks Drogowy jest nieubłaganywszystko to, co może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie ruchu drogowego jest niedozwolone, także jeżeli chodzi ozawartość pojazdu.Przepisy prawa dość skrupulatnie wyliczają rzeczy, których nie można trzymać bądź montować w pojazdach mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Zabronione jest na przykład stosowanie części samochodowych, które nie spełniają warunków określonych w tzw. przepisach szczegółowychwskazuje Florkowska. Kierowcy powinni zatem zwrócić uwagę na to, co kryje się pod maską ich pojazdów. Jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że nieodpowiednie części zagrażają bezpieczeństwu ruchu to może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

 

Nie udawaj policji ani karetki

Kierowcy powinni pamiętać także o tym, że zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów nie można umieszczać wystających, spiczastych części bądź przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenia ciała. Niedozwolone jest także stosowanie w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu lub negatywnie wpływa na środowisko. Za używanie pojazdu w sposób powodujący nadmierną emisję spalin do środowiska grozi kara o wysokości nawet 300 złotych. Prawo zabrania też upodabniania samochodu do pojazdów uprzywilejowanych poprzez np. umieszczanie świateł błyskowych albo wydawanie odpowiednich sygnałów dźwiękowych, które zarezerwowane tylko dla pojazdów uprzywilejowanych np. karetek. Przepisy zakazują też (z kilkoma małymi wyjątkami) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu.

 

Antyradar na celowniku

Zmotoryzowani powinni wystrzegać się też klasycznych „antyradarów”. Kodeks Drogowy zabrania wyposażania pojazdów w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego. Zakazane jest także stosowanie aparatury, która zakłóca pracę sprzętu kontrolno-pomiarowego stosowanego np. przez patrol policji. Uwaga! Prawo nie pozwala nawet na przewożenie takich urządzeń „w stanie wskazującym na gotowość ich użycia”. W trosce o stan portfela lepiej podarować sobie przewożenie w pojeździe aparatury tego typu.