12194
online
Policja
44
Inspekcja
5
Wypadek
42
Informacja prasowa - Cztery ulice: wolniej, ale nie zawsze (Poznań) ‹‹ powrót do listy raportów
[03.10.2012]

Cztery ulice: wolniej, ale nie zawsze

 

Przejazd ulicą Naramowicką, Lechicką, Głogowską i Garbary niejednego kierowcę wyprowadził równowagi. Trudno się dziwić – stanie w korkach nie należy do szczególnie lubianych rozrywek. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali, jak szybko zmotoryzowani poruszają się po tych ulicach. Czy jest gorzej niż w wakacje?

 

Analizie poddano cztery, ważne dla komunikacji w Poznaniu, ulice. Badanie przeprowadzono zarówno w sierpniu jak i wrześniu by sprawdzić, czy rozpoczęcie roku szkolnego miało wpływ na natężenie ruchu. Kierowcy nie mają powodów do wielkiej radości, ponieważ średnia prędkość pojazdów zmalała. Z drugiej strony spadki są stosunkowo niewielkie i wynoszą od 1 do 3 km/h. Największą zmianę zaobserwować można na ul. Głogowskiej. W ciągu dnia średnia prędkość w porównaniu z wakacjami zmniejszyła się o ok. 2 km/h. Najbardziej odporna na wahania okazała się ulica Lechicka: rano kierowcy jadą po niej z taką samą prędkością co w wakacje. Miedzy 11 a 15 ich średnia szybkość jest trochę większa niż w sierpniu i wynosi 44 km/h. Po południu i wieczorem mamy odwrotną sytuację: jedzie się 1 km/h wolniej niż było to w wakacje.

 

Dla kierowców najbardziej newralgiczne są godziny poranne i popołudniowe. Najtrudniej mają ci, którzy do pracy zmierzają ulicą Garbary. Rano i po południu średnia prędkość wynosi wtedy ok. 30 km/h. Niewiele lepiej jest na Naramowickiej – średnia szybkość pojazdów w godzinach szczytu to 32 km/h. Na ulicy Głogowskiej łatwiej przejechać po południu, kiedy średnia prędkość wynosi 38 km/h niż rano kiedy oscyluje ona wokół 33 km/h. Stosunkowo szybko zmotoryzowani pokonują ulicę Lechicką. Tak rano jak i po południu poruszają się oni z szybkością ok. 45 km/h.

 

   

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w okresach 1-30 sierpnia 2012 oraz 1-30 września 2012.