11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Czy buspasy zagrażają kierowcom? ‹‹ powrót do listy raportów
[20.02.2013]

Czy buspasy zagrażają kierowcom?

 

Poznańskie MPK i tysiące pasażerów komunikacji miejskiej mają powody do zadowolenia: buspasy na ulicy Bukowskiej pozytywnie wpłynęły na punktualność autobusów i skróciły ich czas przejazdu. Sprawa wygląda jednak mniej różowo jeżeli spojrzeć na nią oczami kierowców.


Po Bukowskiej jak po centrum

Remont ulicy Bukowskiej był wyczekiwany był przez wszystkich uczestników ruchu. Kierowcy liczyli na poprawę jakości nawierzchni a pasażerowie na punktualne autobusy. Swoje oczekiwania mieli także rowerzyści. Póki co, ze zmiany najbardziej zadowoleni mogą być ci, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. Zmotoryzowani przejeżdżający Bukowską mogą jednak czuć się niekomfortowo. Średnia prędkość na tej ulicy oscyluje w godzinach szczytu wokół 30 km/h. Czyli mniej więcej tyle, ile wynosi prędkość pojazdów poruszających się po ścisłym centrum Poznania. Warto zwrócić uwagę, że Bukowska położona jest jednak nieco dalej, w obszarze w którym przeciętne prędkości pojazdów wynoszą ok. 38 km/h.

 

                                                      Tabela1 Średnia prędkość na ulicy Bukowskiej

Godziny szczytu

Średnia prędkość

Poranne (6:00 –9:00)

31 km/h

Popołudniowe (16:00 – 18:00)

30 km/h

                                                                                                                           źródło: Korkowo.pl

 


 

                                        Tabela2. Średnia prędkość w Poznaniu

Odległość od centrum

Średnia prędkość

0-2 km

30 km/h

2-5 km

38 km/h

5-10 km

45 km/h

10-15 km

52 km/h

                                                                                                                            źródło: Korkowo.pl

 
 

Bez odwrotu

Dodatkowym utrapieniem kierowców jest brak lewoskrętów na części Bukowskiej. W rezultacie, niektórzy z podróżnych muszą nadkładać sporo drogi i objazdami dojeżdżać do celu. Trzeba zapewne trochę czasu aby kierowcy przyzwyczaili się do wprowadzonych zmian. Na razie nie brak jednak tych, którzy łamią przepisy i korzystają z buspasów. Warto jednak podkreślić, że buspasy wpisują się w trend promujący publiczny transport i zapewne na stałe wpiszą się w krajobraz miasta.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po Poznaniu w grudniu 2012 oraz lutym 2013. Ulicę Bukowską przebadano na odcinku pomiędzy ulicą Zeylanda a Polską.

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl