46519
online
Policja
125
Inspekcja
28
Wypadek
250
Informacja prasowa - Czy opłaca się omijać autostradę A4? ‹‹ powrót do listy raportów
[18.04.2013]

Czy opłaca się omijać autostradę A4?

 

Kierowcy, którzy wybierają się w dalsze podróże stają przed strategiczną decyzją: wybrać drogi krajowe czy jechać autostradą? Sezon letni właśnie się rozpoczyna i takich dylematów będzie przybywać. Co zatem wybrać? Sprawie przyjrzeli się specjaliści z serwisu Korkowo.pl.

 

Autostrada A4 znajduje się w południowej części Polski i jak do tej pory jest najdłuższą autostradą w naszym kraju.Postanowiliśmy sprawdzić, na ile korzystanie z autostrady jest bardziej opłacalne niż podróż drogami krajowymimówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plW tym celu przeanalizowaliśmy 2 trasy łączące Wrocław z Krakowem. Jedna z nich prowadzi przez autostradę druga zaś przez drogi krajowetłumaczy Florkowska. Jak się okazało wyniki badań nie jednoznaczne.

 

Komu, ile zapłacisz?

Jadąc autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa kierowcy pokonują ok 271 kilometrów w ciągu niespełna 3 godzin. Trzeba jednak mieć na uwadze koszty takiej wycieczki. Odcinek położony między Wrocławiem a Katowicami znajduje się pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a przejechanie go kosztuje w obie strony ok. 39 złotych (0,10 groszy za kilometr). Drugi odcinek, czyli trasa na linii KatowiceKraków zarządzana jest w systemie Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Dla kierowców oznacza to tyle, że przejazd częścią autostrady kosztuje ich 36 w obie strony. Podsumowując: podróż z Wrocławia do Krakowa autostradą A4 kosztuje ok. w obie strony 75 złotych.

 

 

 

Za darmo też można

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl poprowadzili drugą, alternatywną dla A4 trasę, która biegnie drogami krajowymi łącząc ze sobą Wrocław i Kraków. Trasa tamijaA4 od strony północnej (przebieg trasy: Wrocław-Brzeg-Opole-Strzelce Opolskie-Pyskowice-Katowice-Mysłowice-Trzebina-Kraków). Ten wariant jest znacznie bardziej kosztowny, ale tylko pod względem czasowymprzejechanie takiej trasy zajmuje średnio 4 godziny 25 minut w trakcie których kierowcy pokonują 276 kilometrów. Z drugiej strony przejazd drogami krajowymi jest darmowy, choć trzeba brać pod uwagę koszt spalanego paliwa na dłuższej trasie. Który wybór jest lepszy? To zależy od potrzeb zmotoryzowanych. W podjęciu decyzji pomóc może tabela.

 

 

                                         Autostradą czy krajowymi?

kryteria

A4

Drogi krajowe

Odległość (Wrocław - Kraków)

271 km

276 km

Średnia prędkość

90 km/h

65 km/h

Czas przejazdu

2 h 52 min

4 h 25 min

Koszt podróży (obie strony)

75

0

                                                                                                      Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach od 06:00 do 22:00 w kwietniu 2013.
 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl
  2. moto.wp.pl
  3. radommoto.pl