107855
online
Policja
257
Inspekcja
87
Wypadek
992
Informacja prasowa - Darmowa trasa bardzo kosztowna ‹‹ powrót do listy raportów
[21.11.2012]

Darmowa trasa bardzo kosztowna

 

Fotoradary powstają jak grzyby po deszczu i są zmorą niejednego kierowcy. Zyski z działania urządzeń pomiarowych łatają gminne budżety, kosztem kieszeni niesfornych kierowców. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl obliczyli ile fotoradarów mijają kierowcy na poszczególnych trasach z Poznania.

 

Analizie poddano trasy z Poznania do czterech, dużych polskich miast. Pod uwagę brano stojące na wyznaczonych odcinkach maszty, w których umieszczane mogą być fotoradary. Jak się okazało najbardziej fotoradarową trasą jest odcinek Poznań–Kraków, na której znajduje się aż 37 masztów. Największa gęstość fotoradarów występuje jednak na trasie Warszawa-Poznań. Tam spotkać można je średnio co 9 km. Natomiast najmniej masztów kierowcy spotykają na drodze dojazdowej do Wrocławia, 4 z urządzeń mijają średnio co 42 km.

 

                                                       Tabela1. Trasy z Poznania do wybranych miejscowości


Miasto docelowe


Liczba fotoradarów


Długość trasy w km

Średnie zagęszczenie fotoradarów (co ile km?)

Warszawa

34

313

9

Kraków

37

400

11

Łódź

7

216

31

Wrocław

4

167

42

                                                                                                                           Źródło: Korkowo.pl

 

Kierowcy nigdy nie mogą być pewni w których masztach znajdują się urządzenia pomiarowe. Powinni być jednak świadomi sankcji, które mogą ich spotkać w przypadku przekroczenia prędkości. Obecnie za przekroczenie prędkości do 10 km/h grozi mandat do 50 złotych i 1 punkt karny. Przekroczenie prędkości w granicach 11-20 km/h oznacza mandat opiewający na sumę między 50 a 100 zł. i 2 punkty karne. W końcu, przekroczenie dozwolonej szybkości o ponad 51 km/h może kosztować kierowców nawet 500 zł i 10 punktów karnych.

Warto zauważyć tez, że w Polsce dopuszcza się zebranie w ciągu roku 24 punktów karnych – każdy następny punkt oznacza utratę prawa jazdy. Jazda zgodna z przepisami jest nie tylko tańsza, ale bezpieczniejsza.

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w październiku 2012.