123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Do centrum w godzinach szczytu się nie opłaca ‹‹ powrót do listy raportów
[04.10.2013]

Do centrum w godzinach szczytu się nie opłaca

 

Ile czasu musi zarezerwować sobie przeciętny mieszkaniec dużego miasta, aby dojechać do centrum? To zależy od … wskazówek zegara. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak długo za kółkiem spędzają kierowcy w poszczególnych porach dnia. Kto traci najwięcej czasu?

 

Badania przeprowadzono we wrześniu na terenie Poznania. Zbadano ile czasu zajmowała kierowcom podróż z Naramowic do centrum miasta. Wybrana trasa prowadziła od ulicy Naramowickiej, przez ul. Lechicką,

ul. Hlonda, ul. Jana Pawła II, ul. Królowej Jadwigi do ul. Matyi. Wybór drogi nie był przypadkowy ponieważ mieszkańcy Naramowic od lat skarżą się na korki w drodze do i z pracy.Chcieliśmy sprawdzić, w których konkretnie godzinach dojazd do serca miasta jest najbardziej utrudnionymówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plJak się okazało najgorzej jest w godzinach popołudniowych. Niestety jesienna słota a potem zimowa aura mogą w niedalekiej przyszłości jeszcze pogorszyć sytuację kierowcówinformuje Florkowska.

 

Tracą rocznie 2,5 doby

Ile zatem czasu trzeba zarezerwować sobie na dojazd do centrum? Przejechanie wyznaczonego dystansu zajmuje najmniej czasu, bo min. 18 minut wczesnym rankiem (między godz 3 a 6) lub wieczorem (po godz. 18). Najgorzej jest natomiast między godziną 15 a 17, wtedy czas dojazdu wynosi prawie 25 minut Siedem minut różnicy między 18 a 25 nie robi wielkiego wrażenia, jednak w skali roku te kilka minut może dać się we znaki. Jeśli założymy, że kierowca pokonuje taki dystans we wszystkie dni robocze, dwa razy dziennie, to jadąc przez miasto w godzinach szczytu traci prawie 60 godzin rocznie. Oznacza to, że 2,5 doby z jego życia zostaje w ... samochodzie. 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Poznaniu w dniach 1-30 września.