114417
online
Policja
490
Inspekcja
143
Wypadek
1247
Informacja prasowa - Dorosli nie myślą, najmłodsi płacą ‹‹ powrót do listy raportów
[02.08.2013]

Dorośli nie myślą, najmłodsi płacąwypadki z udziałem dzieci

 

Najmłodsi pasażerowie pojazdów padają ofiarami wypadków tak, jak dorośli. Z uwagi na ich młody wiek jednak bardziej narażone na poważne obrażenia, a w konsekwencji także śmierć. Co jest największym zagrożeniem dla maluchów w pojazdach? Bezmyślność dorosłych.

 

Według danych Policji tylko w 2012 roku doszło do 3 679 wypadków z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W ich wyniku zginęło 89 dzieci prawie 4 tysiące zostały ranne. Budujący jest tylko jeden fakt: liczba wypadków z udziałem najmłodszych systematycznie spada. W ostatniej dekadzie (2002-2012) prawie o 50%!

 

Ładna pogoda to ostrzeżenie

Warto zwrócić uwagę na pewną tendencję: w grupie wiekowej 0-6 lat większość ofiar wypadków była pasażerami wypadków, natomiast w grupie 7-14 lat większość ofiar była pieszym uczestnikiem ruchu. Jak wskazują dane Policji szczyt natężenia wypadków z udziałem najmłodszych przypada na miesiące wiosenno-letnie. I tu paradoks: dzieci ulegają wypadkom najczęściej podczas ładnej pogody i przy dobrej widoczności. Dlatego też dorośli powinni zachować nadzwyczajną czujność. Co jeszcze mogą zrobić?

 

Marysia i Jan na pokładzie

Po pierwsze kierowcy powinni przestrzegać przepisów, zwłaszcza tych dotyczących prędkości. Szarżowanie po drodze z dzieckiem w siodełku to zły pomysł. Zresztą nawet ci, którzy podróżują bez dzieci powinni wziąć pod uwagę fakt, że inni uczestnicy ruchu przewożą swoje pociechy. O tym, że w pojeździe znajduje się mały pasażer można powiadomić naklejając na szybie specjalną naklejkę; ceny takich oznaczeń kształtują się w granicach kilku złotych. Szczególna uwagę należy też poświęcić sposobowi w jaki przewozimy małe dziecko w samochodzie. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 39 punkcie trzecim wskazuje jasno, że w pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dzieci do lat 12 mierzące do 1.50 m przewozi się w foteliku ochronnym. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 150 złotych. Fotelik, który zapewnia dzieciom bezpieczeństwo można nabyć już za ok. 200 złotych i można go nabyć nawet przez internet, nie ruszając się z domu.

 

Rodzicu: daj przykład

W ruchu drogowych dzieci chronią nie tylko przestrzegający prawa dorośli i foteliki, ale także ich wiedza. –– – Kiedy maluch dorasta powinien nauczyć się podstawowych zasad ruchu drogowego: jak zachować się w roli pieszego, kiedy można przejść przez ulicę, a kiedy jest to zakazane mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Edukacja drogowa dzieci zaczyna się od obserwacji zachowań rodziców. Jeżeli oni przestrzegają przepisów i ostrożni dziecko ma szansę wyrobić sobie dobre nawyki, które mogą mu później uratować zdrowie lub życiepodkreśla Florkowska. Rodzice i opiekunowie najmłodszych stoją zatem przed wyzwaniem: sami muszą świecić dobrym przykładem.

 

                                             Wypadki z udziałem dzieci: 2012 rok

Liczba wypadków

Ofiary śmiertelne wśród dzieci

Ranni wśród dzieci

3 679

 

89

3 945

 

                                          Oprac: Korkowo.pl,dane Policja