31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Droga ekspresowa – na co możesz sobie pozwolić? ‹‹ powrót do listy raportów
[31.01.2014]

Droga ekspresowa – na co możesz sobie pozwolić?

 

Oprócz dróg krajowych i autostrad polscy kierowcy mogą korzystać także z dróg ekspresowych. Niestety nie zawsze pamiętają o tym, że na drogach tego typu obowiązują pewne szczególne zasady. Warto przypomnieć je sobie przed wyjazdem na ferie. Co można a czego nie można robić na ekspresówce?

Czym właściwie są drogi ekspresowe? To drogi publiczne o ograniczonej dostępności i przeznaczone tylko dla pojazdów samochodowych. Ekspresówki posiadają zwykle wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi je innymi drogami transportu lądowego i wodnego. Pod koniec roku 2013 w Polsce do dyspozycji zmotoryzowanych było ponad 1,3 tys. km dróg tego typu.

 

Szybciej, ale w ryzach

Poruszanie się po drogach ekspresowych wymaga dostosowania się do obowiązujących na nich przepisów. Większość z nich jest taka sama jak w przypadku innych dróg, istnieją jednak pewne inne obostrzenia i .. profity. Na drogach ekspresowych dwujezdniowych dopuszczalna prędkość pojazdów wynosi 120 km/h, w przypadku dróg ekspresowych jednojezdniowych 100 km/hmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plJest wolniej niż na autostradzie, ale też szybciej niż np. w terenie niezabudowanym gdzie ograniczenie prędkości ustalone jest na poziomie 90 km/h dodaje Florkowska. Nie ma jednak co szarżowaćprzepisy zobowiązują kierowców do zachowania prędkości umożliwiającej im bezpieczną jazdę, niezależnie od rodzaju drogi na jakiej się znajdują. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w okresie zimy.

 

Drogie zawroty

Prawo o ruchu drogowych mówi wyraźnie: na drodze ekspresowej (podobnie jak na autostradzie) nie można ani zawracać ani cofać. Zabronione jest także zatrzymanie się i postój – chyba, że dokonuje się go w wyznaczonych miejscach. Za złamanie jednego z tych czterech przepisów grozi mandat opiewający na sumę 300 złotych. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to w odróżnieniu od autostrady na drodze ekspresowej dopuszcza się samodzielne holowanie pojazdu.

 

   Mandaty na drodze ekspresowej

Przewinienie

Mandat

Naruszenie zakazu nawracania

300 zł

Naruszenie zakazu cofania

300 zł

Zatrzymanie lub postój pojazdu na drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu

300 zł

Wjazd na drogę ekspresową pojazdem, dla ruchu którego droga te nie jest przeznaczona

250 zł

                                                                                                 Oprac: Korkowo.pl

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. hobby.pl
  2. moto.wp.pl