106423
online
Policja
278
Inspekcja
47
Wypadek
595
Informacja prasowa - Ferie trwają, ale w miastach nie ma lekko ‹‹ powrót do listy raportów
[30.01.2015]

W tym sezonie pierwszy rzut ferii należy do uczniów z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego – przerwa od zajęć szkolnych trwa od 19 stycznia i zakończy się na dniach, bo 1 lutego. Ferie to czas wolny od zajęć dydaktycznych, a dla wielu także okazja do wyrwania się na zimowe szaleństwo. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili jak, i czy w ogóle, czas ten wpłynął na sytuację na drogach. Pod uwagę brano stolice wspomnianych województw a konkretniej średnie prędkości osiągane przez kierowców w godzinach szczytu. Dane zbierano w centrach miast w dwóch okresach porównawczych: przed feriami i w trakcie ich trwania. Jakie wnioski płyną z tych badań?

Średnie prędkości w miastach

Miasto

Przed feriami

W czasie ferii

Różnica

Opole

36 km/h

37 km/h

+ 1 km/h

Warszawa

32 km/h

33 km/h

+ 1 km/h

Wrocław

32 km/h

31 km/h

- 1 km/h

Szczecin

33 km/h

32 km/h

- 1 km/h

                                                          Korkowo.pl

 


Ferie nie sprzyjają kierowcom?
– Z naszych badań wynika, że czas ferii nie ma większego wpływu na natężenie ruchu w miastach, gdzie prowadziliśmy pomiary – mówi Agata Gajewy z serwisu Korkowo.pl – W trakcie ferii centrum Opola i Warszawy nieco przyspieszyło, natomiast w przypadku Wrocławia i Szczecina mamy do czynienia nawet z nieznacznym spadkiem średnich prędkości – dodaje Gajewy. Wniosek? Ferie czy nie w centrach miast jeździ się wolno: w Warszawie, Wrocławiu czy Szczecinie nie pojedziemy szybciej niż 33 km/h. Na tym tle dobrze wygląda Opole ze średnią prędkością oscylująca na poziomie 37 km/h.
                                   

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 1-10 oraz 19-29 stycznia 2014, w godz: 6-9 oraz 16-18.
 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. tuwroclaw.com