13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Gdańsk – korki w centrum ‹‹ powrót do listy raportów
[21.02.2013]

Gdańsk – korki w centrum

 

Kierowcy nie mają łatwego życia. Oblodzone drogi, śnieg na szybach, fotoradary na ulicach. Do tego jeszcze należy doliczyć stanie w korkach. Poranne i popołudniowe dojazdy do i z pracy potrafią dać w kość, zwłaszcza mieszkańcom większych miast. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, ile czasu w zatłoczonych ulicach spędzają mieszkańcy Gdańska.

 

Przyjęto założenie, że kierowca dwukrotnie w ciągu dnia pokonuje trasę prowadzącą tylko przez ścisłe centrum miasta. Jest to więc ostrożny wariant – wielu zmotoryzowanych w drodze do pracy ma nieraz do przejechania całe miasto. Jednak nawet w przypadku tego ostrożnego założenia okazuje się, że statystyczny mieszkaniec Gdańska spędza rocznie w korkach prawie 4 dni (91 godzin). To tak jakby siedział za kółkiem nieprzerwanie od poniedziałki do czwartku.

 

Dwie szybkie, dwie wolne

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości osiągane na czterech ulicach Gdańska w godzinach szczytu. W najlepszej sytuacji są ci kierowcy, którzy do pracy zmierzają ulicą Podwale Grodzkie oraz Siennicką. Ich średnia prędkość oscyluje wokół 37 km/h. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja osób, które poruszają się ulicami Hucisko oraz Nowe Ogrody. Ich średnia prędkość wynosi odpowiednio 26 oraz 27 km/h.

 

                                                                   Tabela1. Prędkości w centrum Gdańska

Ulica

Średnia prędkość

Podwale Grodzkie

37 km/h

Hucisko

26 km/h

Siennicka

37 km/h

Nowe Ogrody

27 km/h

                                                                                                                         źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Gdańska w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Gdańska (ul. Podwale Grodzkie (od Błędnika do Wałów Jagiellońskich), ul. Hucisko, ul. Siennicka ( od Elbląskiej do Głębokiej) i ul. Nowe Ogrody).

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. moto.onet.pl