13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Gdynia korkami (nie)stoi ‹‹ powrót do listy raportów
[14.11.2012]

Gdynia korkami (nie)stoi

 

W każdym większym mieście można zaobserwować zjawisko natężonego ruchu pojazdów występujące w godzinach porannych i popołudniowych. Czas szczytu komunikacyjnego jest szczególnie trudny dla kierowców, którzy spieszą się do pracy. Pokonywanie ulicznych korków bywa bardzo czasochłonne i męczące. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ile czasu zabierają one gdyńskim kierowcom.

 

Analizie poddano ulice położone w okolicach centrum miasta i często uczęszczane przez kierowców. Badanie przeprowadzono w trakcie trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu. Wyniki badań wskazują, że statystyczny gdyński kierowca spędza rocznie za kółkiem prawie 6 dni (142 godziny). Wychodzi na to, że w każdego miesiąca podróże do i z pracy zajmują mu pół doby.

 

Pomiarom poddano także średnie prędkości osiągane przez kierowców na czterech ulicach Gdyni, często uczęszczanych przez zmotoryzowanych. Najszybciej, bo z szybkością ok. 30 km/h poruszają się zmotoryzowani przejeżdżający przez ulicę Dworcową. Na ulicach Wójta Radtkego i 3 Maja średnie prędkości oscylują wokół 26 - 27 km/h. Najwolniej, bo z szybkością 24 km/h kierowcy przemierzają ulicę 10 lutego.

 

                                                     Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9 oraz 15-17)

10 lutego

24 km/h

Dworcowa

30 km/h

Wójta Radtkego

26 km/h

3 Maja

27 km/h

                                                                                            Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Gdyni w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Gdyni (ul. 10 lutego, ul. Dworcowa, ul. Wójta Radtkego, ul. 3 Maja)