45237
online
Policja
232
Inspekcja
27
Wypadek
291
Informacja prasowa - Gliwice – miasto dla kierowców? ‹‹ powrót do listy raportów
[24.03.2014]

Gliwice – miasto dla kierowców?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się gliwickim ulicom i sprawdzili jak wygląda dobowe natężenie ruchu w mieście. Wniosek? Warunki sprzyjają kierowcom, a godziny szczytu nie są takie złe jak je malują. Szczegóły w raporcie.

 

Badanie jakie przeprowadziliśmy na terenie Gliwic pozwoliło nam precyzyjnie określić, w których godzinach kierowcy mogą odczuwać zwiększone natężenie ruchu a kiedy mają szansę na bardzo płynną jazdę – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Jak się okazało, średnie prędkości osiągane przez gliwickich kierowców są stosunkowo wysokie – dodaje Florkowska. Spójrzmy na liczby. Najwolniej po mieście jeździ się w okolicach godziny 8 rano oraz między 19 a 21 wieczorem. W tym czasie prędkościomierze wskazują ok. 40 km/h. Poza tymi godzinami „szczytu” przeciętny kierowca osiąga w Gliwicach prędkość 45 km/h. W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy wyjeżdżają na drogi wczesnym rankiem. Między godziną 5 a 7 rano wskazówki prędkościomierzy zatrzymują się na wartości 50 km/h.

 

 

 

          Gliwice – natężenie ruchu

Poza szczytem

W godzinach szczytu

Spadek

45 km/h

40 km/h

11 %

                                                                                                 źródło: Korkowo.pl

 

Prymus wśród wielkich

Gliwicew porównaniu z większymi miastamiokazują się mocno sprzyjać kierowcom. Po mieście jeździ się zdecydowanie lepiej niż np. w Krakowie czy Wrocławiu (w tych ośrodkach miejskich średnia prędkość pojazdów w godzinach szczytu nie przekracza 29 km/h). W podobnej sytuacji drogowej jest natomiast Łódźśrednia prędkość pojazdów w trakcie godzin szczytu wynosi tam 40 km/h, poza tymi godzinami oscyluje już wokół 46 km/h. Całkiem nieźle wypada też Warszawa (39 km/hw godzinach szczytu i 43 poza nimi).

 

        Inne miasta – natężenie ruchu

Miasto

Poza szczytem

W godzinach szczytu

Różnica

Kraków

42 km/h

29 km/h

31%

Wrocław

39 km/h

28 km/h

28%

Łódź

46 km/h

40 km/h

13%

Gliwice

45 km/h

40 km/h

11%

Warszawa

43 km/h

39 km/h

10%

                                                                                                      źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Gliwicach między 21-22 marca 2014.