11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Godziny szczytu – co miasto to inne? ‹‹ powrót do listy raportów
[31.10.2013]

Godziny szczytu – co miasto to inne?

 

W każdym mieście o pewnych porach łatwo utknąć w korku, zwłaszcza jeżeli kierowca musi przebić się przez centrum. O której dokładnie godzinie można spodziewać się komunikacyjnego szczytu? W jakim mieście Polski korki są szczególnie uciążliwe? Przedstawiamy najnowsze wyniki badań specjalistów z serwisu Korkowo.pl.

 

Godziny szczytu kojarzą się kierowcom głównie z porankami i popołudniami, bo mniej więcej w tych okresach jezdnie są najbardziej zatłoczone. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili sprawdzić w jakich dokładnie godzinach natężenie ruchu jest szczególnie uciążliwe. Badania prowadzono równolegle w pięciu miastach Polski. Gdzie i kiedy godziny szczytu dają najbardziej w kość?

 

Lider mimo spadków

Wyniki pomiarów wskazują, że godziny szczytu w Polskich miastach wypadają między godziną 7 a 9, a potem między 15 a 17. Największe spadki prędkości odnotowano w Gdańsku – tam średnie prędkości w godzinach szczytu spadają o ok. 6 km/h. Należy jednak zauważyć, że pomimo tego kierowcy w Gdańsku są i tak w komfortowej sytuacji: nawet w godzinach szczytu ich prędkości oscylujące wokół 37 km/h i są wyższe niż w pozostałych miastach.

 

Spadają w dół

Szczyt komunikacyjny daje się we znaki poznaniakom. O 8 rano i 15-16 po południu średnie prędkości spadają o 5 km/h, czyli do poziomu 33 km/h. Podobnie jest w Krakowie – w godzinach szczytu (7-9 oraz 15-17) prędkościomierze wskazują o 5 km/h mniej niż w pozostałych porach dniach. Efekt? Średnia prędkość krakowskiego kierowcy wynosi w szczycie zaledwie 32 km/h. Najmniejszą różnicę w zakresie szybkości pojazdów odnotowano we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska prędkość pojazdów w godzinach szczytu wynosi 35 km/h a poza nimi niewiele więcej, bo 35 km/h.

 

                     Jak wyglądają godziny szczytu w miastach?

 

MIASTO

 

 

Godziny szczytu

Średnia prędkość w godzinach szczytu

Średnia prędkość w pozostałych godzinach

Poznań

8:00 oraz 15 -16

33 km/h

38 km/h

Warszawa

8-9 oraz 16-17

35 km/h

39 km/h

Wrocław

7-8 oraz 15-17

32 km/h

35 km/h

Kraków

7-9 oraz 15-17

32 km/h

37 km/h

Gdańsk

7-11 oraz 15-16

37 km/h

43 km/h

                                                                                                                                  Źródło: Korkowo.pl


 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach badanych miast w październiku 2013 od godz 5:00 do 23:00., w promieniu 5 kilometrów od centrum miast.