13724
online
Policja
35
Inspekcja
6
Wypadek
83
Informacja prasowa - Godziny szczytu kradną czas? ‹‹ powrót do listy raportów
[20.06.2013]

Godziny szczytu kradną czas?


Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak godziny szczytu wpływają na płynność ruchu w mieście. Okazało się, że w trakcie ich trwania średnie prędkości kierowców mogą spadać prawie o 1/5!


Badanie przeprowadzono na wybranych poznańskich ulicach położonych w centrum miasta. Pomiary prędkości zostały zebrane w trakcie trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu (godz. 7-9 oraz 16-18) dla porównania pobrano też dane dotyczące prędkości pojazdów poza godzinami szczytu (godz 9-11 oraz 18-20) Wyniki pomiarów potwierdzają to, co na własnej skórze odczuwają kierowcyw trakcie trwania szczytu komunikacyjnego pojazdy poruszają się wolniej, nawet o 18%. To dlatego podróże do i z pracy pochłaniają im nieraz długie godziny.

 

Wolno 24 h na dobę

Warto zaznaczyć, że nie wszędzie płynność ruchu ulega gwałtownym zmianom. Dla przykładu: na ulicy Głogowskiej, Garbary i Lechickiej prędkości pojazdów poza godzinami szczytu wzrastają tylko o 1-3 km/h. Największe zmiany można zaobserwować na ulicy Jana Pawła IIszybkość pojazdów poza godzinami szczytu wzrasta średnio o 6 km/h.Poranne i popołudniowe godziny szczytu bywają utrapieniem kierowców, którzy najpierw starają się dotrzeć do pracy na czas a potem chcą szybko dostać się z powrotem do domumówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plIdealnym, choć niestety mało realnym rozwiązaniem dla zmotoryzowanych byłoby dojeżdżanie do pracy poza godzinami szczytu, co dałoby im konkretne nie tylko czasowe oszczędności tłumaczy Florkowska.

 

 

 

                                      Tabela 1: Średnia prędkość pojazdów w zależności od pory dnia
 

Ulica

Godziny szczytu

Poza szczytem

Różnica

 

Jana Pawła II

 


34 km/h


40 km/h


18%

 

Grabary

 


29 km/h


32 km/h


10%

 

Lechicka

 


42 km/h


45 km/h


7%

 

Głogowska

 


33 km/h


34 km/h


3%

                                                                                                                                                             Źródło: Korkowo.pl
                                                   Godziny szczytu: (7-9 oraz 16-18)
                                                   Poza szczytem: (9-11 oraz 18-20)

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Poznania w godz. 7-9 i 16-18 oraz w godz. 9-11 i 18-20. Badaniu następujące ulice: Głogowską (aż do ul. Hetmańskiej), Jana Pawła II (od u. Warszawskiej do ul. B. Krzywoustego), Lechicką, Garbary.