123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Gorzów Wielkopolski – w tych obszarach jadą najszybciej ‹‹ powrót do listy raportów
[23.05.2013]

Gorzów Wielkopolski – w tych obszarach jadą najszybciej

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przedstawiają najnowsze wyniki badań dotyczące sytuacji drogowej w Gorzowie Wielkopolskim. W których punktach miasta można liczyć na najlepsze warunki do swobodnej jazdy?

 

W analizie brano pod uwagę średnie prędkości osiągane przez pojazdy w godzinach szczytu, uwzględniono także stopień oddalenia poszczególnych obszarów od centrum. Kierowcy poruszający się po Gorzowie Wielkopolskim są w dość komfortowej sytuacji, zwłaszcza jeżeli porównać ich do zmotoryzowanych w większych miastach. – W ścisłym centrum Gorzowa Wielkopolskiego średnia prędkość pojazdów wynosi 36 km/h – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi wypada on całkiem dobrze. W Poznaniu wartość ta oscyluje wokół 31 km/h, w Opolu wokół 33 km/h, a w Warszawie w okolicach 32 km/h – przytacza Florkowska.

 

Aż 14 km/h szybciej

Warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieje spora różnica między szybkością pojazdów w obszarze 0-2 km a szybkością w obszarze 2-5 km/h. W samym sercu miasta średnia prędkość wynosi 36 km/h niewiele dalej natomiast, mamy już wartości wynoszące ok. 50 km/h. Jest to na pewno dobra informacja dla tych kierowców, którzy poruszają się właśnie na tym obszarze. Jak nietrudno zgadnąć, największe prędkości oscylujące wokół 60 km/h mogą osiągnąć zmotoryzowani poruszający się na obrzeżach i drogach prowadzących do Gorzowa Wielkopolskiego.

 

                                              Średnia prędkość – Gorzów Wielkopolski

Odległość od centrum (w km)

Średnia prędkość obecnie

0-2

36 km/h

2-5

50 km/h

5-10

60 km/h

10-15

62 km/h

                                                                                                                                 źródło: Korkowo.pl

  

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Gorzowa Wielkopolskiego i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.