11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Ile fotoradarów spotkają mieszkańcy Krakowa? ‹‹ powrót do listy raportów
[26.11.2012]

Ile fotoradarów spotkają mieszkańcy Krakowa?

 

Zmotoryzowani chyba przyzwyczaili się już do widoku masztów z fotoradarami. Wielu z nich po powrocie z podróży otrzymało „pamiątkowe zdjęcie” wraz z mandatem i punktami karnymi. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili ile średnio fotoradarów mijają kierowcy na trasach prowadzących z Krakowa.

 

Analizie poddano trasy z Krakowa do czterech, dużych polskich miast. Pod uwagę brano stojące na wyznaczonych odcinkach maszty, w których umieszczane mogą być fotoradary.

Najwięcej fotoradarów znajduje się na trasie pomiędzy Krakowem a Poznaniem. Na tym odcinku mamy też do czynienia z największą gęstością występowania fotoradarów. Spotkać można je średnio co 12 km. Z drugiej strony, najmniej fotoradarów (10) kierowcy mijają w drodze do Łodzi. Występują one średnio co 23 km.

 

                                                        Tabela1. Trasy z Krakowa do wybranych miejscowości


Miasto docelowe


Liczba fotoradarów


Długość trasy w km

Średnie zagęszczenie fotoradarów (co ile km?)

Poznań

34

401

12

Warszawa

20

294

15

Wrocław

14

298

21

Łódź

10

228

23

                                                                                                                         Źródło: Korkowo.pl

 

Kierowcy powinni być świadomi nieprzyjemności, które mogą ich spotkać w przypadku przekroczenia prędkości. Obecnie za przekroczenie prędkości do 10 km/h grozi mandat do 50 złotych i 1 punkt karny. Przekroczenie prędkości w granicach 11-20 km/h oznacza mandat opiewający na sumę między 50 a 100 zł. i 2 punkty karne. W końcu, przekroczenie dozwolonej szybkości o ponad 51 km/h może kosztować kierowców nawet 500 i 10 punktów karnych.

W Polsce dopuszcza się zebranie w ciągu roku 24 punktów karnychkażdy następny punkt oznacza utratę prawa jazdy. Jazda zgodna z przepisami jest nie tylko tańsza, ale bezpieczniejsza.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w październiku 2012.