31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Jak daleko do Warszawy? ‹‹ powrót do listy raportów
[27.11.2012]

Ile czasu spędzają za kółkiem mieszkańcy podwarszawskich miejscowości, którzy zmierzają do stolicy w weekend? Sprawdzili to specjaliści z serwisu Korkowo.pl. Wyniki ich badań z pewnością zainteresują kierowców. 

 

Analizie poddano czas jakiego potrzeba aby dotrzeć do Warszawy z siedmiu wybranych miejscowości. Istotna była także średnia prędkość osiągana przez kierowców na omawianych trasach. Jak się okazało, największą szybkość ok. 63 km/h osiągają kierowcy jadący do stolicy z Żyrardowa (pod warunkiem, że częściowo korzystają z autostrady A2). Trochę wolniej, bo z prędkością 60 km/h do Warszawy zmierzają mieszkańcy Sochaczewa. W mniej komfortowej sytuacji są zmotoryzowani którzy dojeżdżają do Warszawy z bliżej położonych miejscowości. Choć do stolicy docierają w krótszym czasie, to ich średnie prędkości pozostawiają wiele do życzenia. Dla przykładu: kierowca z Ząbek ma do pokonania zaledwie 12 kilometrów. Przejechanie tej trasy zajmuje mu średnio 19 minut. Oznacza to, że jego średnia prędkość oscyluje wokół 38 km/h. Na tym tle dobrze wypadają Łomianki oddalone od stolicy o 17 km. Pokonanie trasy Łomianki - Warszawa zajmuje przeciętnie 19 minut w czasie których średnia prędkość kierowców wynosi ok. 53 km/h.

 

Sytuację na podwarszawskich drogach tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl: Z reguły jest tak, że im dalej od miasta się znajdujemy tym większą wartość wskazuje prędkościomierz. Ta prawidłowość sprawdziła się w przypadku Żyrardowa i Sochaczewa. Pamiętajmy też, że „weekendowe prędkości” są nieco wyższe niż te osiągane w ciągu tygodnia. Przy planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę fakt, że samo dotarcie do stolicy to połowa sukcesu. Dla kierowców o wiele bardziej uciążliwa i czasochłonna jest przeprawa przez samo miasto – zaznacza Florkowska.

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00 w dniu 25.11.2012.