96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Jak się jeździ w Szczecinie? ‹‹ powrót do listy raportów
[08.05.2013]

Jak się jeździ w Szczecinie?

 

Czy szczecińscy kierowcy mają powody do zadowolenia? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się tamtejszym ulicom. Jak się okazało, nie wszystkie obszary miasta sprzyjają płynnej jeździe.

 

Ostatnie pomiary średnich prędkości w Szczecinie przeprowadzono zimą zeszłego roku. Aby przekonać się czy wiosna poprawiła sytuację na drogach, zimowe dane zestawiono z najnowszymi wiosennymi wynikami badań. Jak się okazało, średnie prędkości kierowców wzrosły w całym mieście. Na przykład w grudniu roku 2012 średnia szybkość pojazdów w ścisłym centrum miasta wynosiła 32 km/h. Dziś prędkościomierze wskazują ok. 34 km/h. Jest to stosunkowo niewielka różnica, ale warto ją odnotować.

 

Gęsto w wybranych punktach

W przypadku Szczecina doskonale sprawdza się zasada mówiąca o tym, że na obrzeżach miasta można poruszać się znacznie płynniej – W centrach miast średnie prędkości pojazdów bywają dużo niższe niż te w dalej położonych obszarach – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Nic w tym dziwnego, serca miast, szczególnie w godzinach szczytu tętnią życiem także tym drogowym. Większe zagęszczenie samochodów sprzyja powstawaniu korków – podsumowuje Florkowska.

 

 

                               Średnia prędkość - Szczecin

Odległość od centrum (w km)

Średnia prędkość obecnie

Grudzień 2012

Maj 2012

0-2

34 km/h

32 km/h

32 km/h

2-5

41 km/h

37 km/h

38 km/h

5-10

49 km/h

44 km/h

45 km/h

10-15

62 km/h

57 km/h

60 km/h

                                                                                                                     Źródło: Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Szczecina i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.
 

 

 

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. szczecin.gazeta.pl