109624
online
Policja
499
Inspekcja
136
Wypadek
1139
Informacja prasowa - Jak się jeździ w Warszawie? ‹‹ powrót do listy raportów
[15.05.2013]

Jak się jeździ w Warszawie?

 

W ostatnich dniach pojawił się pomysł ograniczenia w Europie prędkości do 30 km/h na terenach zabudowanych. Tym razem z propozycją wystąpiła inicjatywa obywatelska. Jednak średnie prędkości pojazdów w dużych miastach wskazują, że zmiana ta mogłaby w zasadzie nie zmienić... niczego.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali średnie prędkości na Warszawskich ulicach. Jak się okazało w ścisłym centrum miasta szybkość pojazdów wynosi obecnie ok. 32 km./h. W porównaniu z ostatnim badaniem z grudnia 2012 mamy tu do czynienia z niewielkim wzrostem. W częściach miasta położonych dalej od centrum średnie prędkości samochodów oscylują już wokół 40 km/h.

 

Prowadzimy obecnie badania monitorujące natężenie ruchu w miastach wojewódzkichmówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl Wyniki na ogół lepsze niż w czasie zimowego badania, jednak nadal oscylują one wokół 30 km/h. W centrach miast jeździ się wolno i bez dodatkowych ograniczeń – uważa Florkowska. Dla przykładu: W samym sercu Krakowa średnia prędkość wynosi 31 km/h, a we Wrocławiu 33 km/h.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Warszawy i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.