117179
online
Policja
491
Inspekcja
169
Wypadek
1332
Informacja prasowa - Jak szybko po Europie? ‹‹ powrót do listy raportów
[26.07.2013]

Jak szybko po Europie?

 

Wszyscy wiedzą, że podróże kształcą, jednak o pewnych rzeczach lepiej dowiedzieć się wcześniej by uniknąć mandatu. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które wybierają się za granicę. Z jaka prędkością można poruszać się po Europie?

 

Zmotoryzowani, którzy zamierzają spędzić urlop za granicą powinni dokładnie prześledzić obowiązujące w danym państwie przepisyradzi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plMandat płacony w euro może boleśnie uderzyć po kieszeni a szkoda przecież psuć sobie urlopdodaje Florkowska. Poniżej wyciąg najważniejszych informacji.

 

Tak jest w Polsce

W Polsce na terenie zabudowanym średnia prędkość pojazdów nie może przekroczyć 50 km/h (w godzinach: 5-23), poza tymi godzinami ulega ona zwiększeniu do 60 km/h. Poza terenem zabudowanym prędkościomierze nie powinny przekraczać wartości 90 km/h. Dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej wynosi 120 km/h, natomiast na autostradzie aż 140 km/h. Czy kierowcy jadący za granicę będą mogli mocniej docisnąć pedał gazu? Niekoniecznie.

 

Na zachodnie inaczej

W Niemczech średnia prędkość w terenie zabudowanym, podobnie jak w Polsce nie może przekroczyć 50 km/h. Jednak poza tym terenem można jechać już szybciej niż w Polsce i rozwinąć prędkość 100 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych rekomendowana prędkość wynosi 130 km/h. Jak wynika z danych Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, w Niemczech po autostradach nie mogą poruszać się pojazdy niezdolne do jazdy poniżej 60 km/h.

 

Czechy i Słowacja - podobnie

U naszych południowych sąsiadów: w Czechach i Słowacji przepisy w zakresie dopuszczalnych prędkości są właściwie takie same. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza nim samochody mogą rozpędzać się do 90 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych (poza terenem zabudowanym) średnia prędkość pojazdów może wynosić 130 km/h.

 

Kierunek - wschód

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja na Ukrainie. Raport Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego wskazuje, że na terenach osiedlowych dopuszczalna prędkość pojazdów może wynosi jedynie 20 km/h. W terenie zabudowanych zaś znacznie więcej bo 60 km/h. Poza terenem zabudowanym prędkościomierze mogą wskazywać nawet 90 km/h. Na drogach szybkiego ruchu średnia prędkość to maksymalnie 110 km/h, a autostradach 130 km/h.

 


Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. auto-news.pl
  2. transport-polska.pl
  3. transport-polska.pl
  4. transport-polska.pl