96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Jak szybko po Opolu? ‹‹ powrót do listy raportów
[21.05.2013]

Jak szybko po Opolu?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przedstawiają wyniki badań dotyczących sytuacji drogowej w Opolu. Czy miejskie ulice pozwalają kierowcom na swobodną jazdę?

 

Analizę średnich prędkości kierowców przeprowadzono w trakcie trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu uwzględniając 4 stopnie oddalenia od centrum Opola.Wyniki pomiarów wskazują, że w ścisłym centrum miasta średnia prędkość pojazdów oscyluje wokół 33 km/hinformuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plW przypadku Opola potwierdziła się też znana prawidłowość: im dalej od serca miasta, tym większe wartości wskazywane przez prędkościomierzedodaje Florkowska.

 

W odległości 2-5 kilometrów od centrum, średnia prędkość pojazdów wynosi 47 km/h. W obszarze położonym 5-10 km od centrum pojazdy poruszają się z szybkością 59 km/h. Na obrzeżach i drogach dojazdowych do miasta, średnia prędkość może wynieść nawet 74 km/h.

                                                           Średnia prędkość - Opole

Odległość od centrum (w km)

Średnia prędkość

0-2

33 km/h

2-5

47 km/h

5-10

59 km/h

10-15

74 km/h

                                                                                                                                 źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Opola i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.