11116
online
Policja
29
Inspekcja
8
Wypadek
43
Informacja prasowa - Jak w wakacje jeździ się po mieście? ‹‹ powrót do listy raportów
[30.07.2013]

Jak w wakacje jeździ się po mieście?

 

Specjaliści z serwisu Korokowo.pl sprawdzili, jak minął kierowcom pierwszy miesiąc wakacji. Czy w miastach było mniej korków? A może wręcz przeciwnie?

 

Szybciej, ale nieznacznie

Pomiary przeprowadzono w lipcu na terenie Poznania podczas trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu. Ich wyniki zestawiono z danymi zebranymi w maju, kiedy nie było jeszcze sezonu urlopowego. Rezultat? W samym centrum Poznania jedzie się tylko nieznacznie szybciej (wzrost z 30 km/h na 31 km/h ) i kierowcy mogą nie odczuwać tej poprawy.W dużych miastach centra praktycznie zawsze obciążone ruchem. Wakacyjne urlopy zmotoryzowanych rozkładają się na ponad dwa miesiące, więc trudno oczekiwać wyraźnego odkorkowania centrum mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

 

Co się stało z obrzeżami miasta?

Zaskakującą prawidłowość dostrzec można w odległości 5-10 km od centrum oraz na obrzeżach miasta. Wyniki badań wskazują, że w tych dwóch obszarach średnie prędkości pojazdów w wakacje spadły w sumie średnio o prawie 6 km/h. Dlaczego? Możliwe, że jest to także spowodowane wakacjami i zwiększoną liczbą zmotoryzowanych turystów. Poznań jest dla nich nie tylko celem podróży, ale także (pewnie znacznie częściej) miastem przelotowym w drodze na upragniony urlop. Większy tłok na dalej położonych obszarach miasta mogą usprawiedliwiać także sami poznaniacy, którzy udają się na krótkie wypady za miasto czy nad jezioro.

 

 

 

                                                    Poznań: Sytuacja drogowa

Odległość od centrum

Przed wakacjami

Wakacje

0-2

31 km/h

32 km/h

2-5

40 km/h

40 km/h

5-10

56 km/h

46 km/h

10-15

54 km/h

53 km/h

                                                                                                                                          Źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Poznaniu w maju oraz lipcu 2013.