96424
online
Policja
236
Inspekcja
58
Wypadek
808
Informacja prasowa - Jak zmienia się prędkość jazdy we Wrocławiu? ‹‹ powrót do listy raportów
[16.09.2013]

 

Jak zmienia się prędkość jazdy we Wrocławiu?

 

Sytuacja drogowa jest obiektem zainteresowania wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza tych, którym śpieszno do miejsca docelowego. W dużym mieście takim jak Wrocław o pośpiech i o korki nietrudno, a jeszcze ostatnio przez miasto przeszła fala remontów. Jak wygląda dziś ruch w mieście? O których godzinach nie warto korzystać z samochodu?

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, jak zmieniają się średnie prędkości osiągane przez kierowców we Wrocławiu w zależności od pory dnia. Wniosek z ich badań jest jeden – kto chce uniknąć korków powinien poruszać się po mieście albo wczesnym porankiem albo ewentualnie późnym wieczorem. Różnice w średnich prędkościach bywają zadziwiające.

 

Patrz na zegarek, zobaczysz korki

Między godziną 1 a 6 w nocy prędkościomierze wskazują ok. 42 km/h. Pierwsze większe załamanie prędkości następuje między godziną 7 a 8 kiedy to średnia szybkość pojazdów spada do 34 km/h (O tej porze dają o sobie znać poranne godziny szczytu). Po tym, jak wybije godzina 8 prędkości znów rosną i ok. godziny 8:30 osiągają wartość 41 km/h.

 

Później jeździ się już tylko wolniej: między 10 a 16 prędkościomierze wskazują 35 km/h. Tuż po 16:00 zniżają się do 33-34 km/h i trwają tak do godz. 18 (wkraczamy tu w popołudniowe godziny szczytu). Dopiero po godzinie 18 średnie prędkości wędrują w górę i po 23 oscylują wokół 40 km/h.

 

Zmotoryzowani, którzy dojeżdżają do pracy na ósmą i wracają z niej około szesnastej, siedemnastej z korkami mają do czynienia praktycznie każdego dnia, co może być bardzo frustrujące – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Widzę tu zasadniczo trzy wyjścia: kierowcy mogą pogodzić się z sytuacją, szukać objazdów lub np. jeśli pozwala im na to charakter pracy wyjeżdżać z domu wcześnie rano i w ten sposób uniknąć zatłoczenia na drogach – dodaje Florkowska.

 

 

 


                                     Średnie prędkości we Wrocławiu

 

Wybrane godziny

 

 

Średnia prędkość

1:00 – 6:00

42 km/h

7:00 – 8:00

34 km/h

8:30

41 km/h

10 :00– 16:00

35 km/h

16:01 – 18:00

33-34 km/h

23:00

40 km/h

                                                                                                                                                               źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Wrocławiu w dniach 14-16 września.