123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Informacja prasowa - Jedź 4 dni dłużej, albo utrać prawo jazdy ‹‹ powrót do listy raportów
[01.02.2013]

Jedź 4 dni dłużej, albo utrać prawo jazdy

 

Ten trend nadal trwa. Mieszkańcy miast wyprowadzają się poza ich granice szukając tańszych mieszkań i spokojniejszej okolicy. Jak wpływa to na komfort ich dojazdów do i z pracy? I co mają z tym wspólnego przepisy?

 

Testerzy Yanosika sprawdzili, jak wygląda podróż na linii Gdańsk – okoliczne miasta. Jechali z prędkością dozwoloną przez przepisy, sumiennie stosując się do przepisów ruchu drogowego. Osiągnięte przez nich wyniki zestawiliśmy ze średnimi prędkościami statystycznych kierowców.

 

 

Co się okazało? Jazda zgodna z przepisami jest całkiem kosztowa, biorąc pod uwagę czas spędzony za kółkiem. Spójrzmy na przykład trasy na linii Nowy Dwór Gdański – Gdańsk. Yanosikowi testerzy pokonali ją w 46 minut, przeciętni kierowcy potrzebują na to 35 minut. Różnica przy jednym przejeździe wynosi 11 minut. Przyjmijmy założenie, że osoba pokonuje taki dystans dwa razy w ciągu dnia, ściśle trzymając się przepisów. W skali roku oznacza, że spędza ona za kółkiem dodatkowe 92 godziny, czyli prawie 4 dni! Przepisowa jazda oznacza więc wymierne straty czasowe.

 

Z drugiej strony, ścisłe przestrzeganie przepisów, stanowi przynajmniej częściowe zabezpieczenie przed wypadkiem. Osoby, które z chęcią dociskają pedał gazu ryzykują nie tylko swoim zdrowiem, ale także portfelem i prawem jazdy. Przypomnijmy: jednorazowe przekroczenie prędkości może kosztować nas nawet 500 zł. Z prawem jazdy żegnają się kierowcy którzy uzbierają 24 punkty karne. Szybciej nie zawsze znaczy taniej.

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Yanosik.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w godzinach od 06:00 do 22:00.