112035
online
Policja
432
Inspekcja
151
Wypadek
1177
Informacja prasowa - Jeździsz w godzinach szczytu? Tracisz ‹‹ powrót do listy raportów
[26.06.2013]

Jeździsz w godzinach szczytu? Tracisz

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali wpływ godzin szczytu na miejskie korki. Kierowcy raczej nie mają powodów do radości. Dlaczego?

 

Chcieliśmy sprawdzić na ile czas szczytu komunikacyjnego wpływa na jakość poruszania się po mieściemówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.plW tym celu zestawiliśmy średnie prędkości pojazdów osiągane przez kierowców w trakcie trwania godzin szczytu i tuż po nichwyjaśnia Florkowska.

 

Miasta zwalniają, każde inaczej

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego w centrach miast jeździ się wolniej. Jak duża jest ta zmiana? To już zależy od miasta. Dotychczas przebadano pod tym kątem ulice Poznania i Warszawy. Największe różnice w średnich prędkościach odnotowano w stolicy – dla przebadanych ulic, średni spadek prędkości w godzinach szczytu wyniósł 20%, w Poznaniu zaś niecałe 10%. Teraz przyszła kolej na Łódź.

 

Łódź płynie wolno ale stabilnie

Na przebadanych łódzkich ulicach średni spadek prędkości w czasie szczytu komunikacyjnego wynosi 6%. Oznacza to, że w Łodzi prędkości pojazdów są dosyć ustabilizowane, bez względu na porę dnia. Należy jednak zaznaczyć, że wartości wskazywane przez prędkościomierze nie należą do szczególnie wysokich (w centrum wskazują ok. 30 km/h). Nie dziwi zatem fakt, że Łódź zajęła pierwsze miejsce w ostatnim Rankingu Najwolniejszych Miast. (czerwiec 2013 http://korkowo.pl/raport/ranking-najwolniejszych-miast-390).

 

 

                                   Łódź: Średnia prędkość pojazdów w zależności od pory dnia
 

Ulica

Godziny szczytu

Poza szczytem

Różnica

Narutowicza

29 km/h

31 km/h

7%

Piłsudskiego

37 km/h

40 km/h

8%

Ogrodowa

30 km/h

31 km/h

3%

Kościuszki

35 km/h

37 km/h

6%

                                                                                                                                                      Źródło: Korkowo.pl
                                                         Godziny szczytu: (7-9 oraz 16-18)
                                                         Poza szczytem: (9-11 oraz 18-20)

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Łodzi w godz. 7-9 i 16-18 oraz w godz. 9-11 i 18-20. Badaniu następujące ulice/aleje: Narutowicza, Piłsudskiego, Ogrodową, Kościuszki.