11042
online
Policja
27
Inspekcja
6
Wypadek
57
Informacja prasowa - Katowice – szybkie miasto ‹‹ powrót do listy raportów
[04.01.2013]

Katowice – szybkie miasto

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się katowickim drogom. Czy tegoroczna zima sprzyja kierowcom?

 

Badaniu poddano obszar całego miasta podzielony na cztery części w zależności od ich odległości od centrum. Jak się okazało, średnie prędkości w Katowicach w godzinach szczytu są wysokie i oscylują wokół 46 km/h. W porównaniu z innymi przebadanymi do tej pory miastami, Katowice wypadają nad wyraz dobrze.

 

 

 

 

 

 

 

Przypomnijmy: średnia prędkość w ścisłym centrum (0-2km) wyniosła we Wrocławiu i Krakowie 29 km/h w Poznaniu i Warszawie zaś 30 km/h. Katowice wyprzedziły nawet Gdańsk, czyli lidera ostatniego rankingu najwolniejszych miast, w którym średnia prędkość w centrum wyniosła 38 km/h. Wyniki pomiarów wskazują, że tej zimy katowickie ulice sprzyjają kierowcom.

 

                                                             Tabela1. Średnia prędkość w Katowicach

Odległość od centrum

Średnia prędkość

0-2 km

46 km/h

2-5 km

46 km/h

5-10 km

43 km/h

10-15 km

46 km/h

                                                                                                                                  źródło: Korkowo.pl

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w grudniu 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.