31169
online
Policja
173
Inspekcja
17
Wypadek
175
Informacja prasowa - Katowice – znamy specyfikę ich korków ‹‹ powrót do listy raportów
[19.03.2014]

Katowice – znamy specyfikę ich korków

 

Najnowsze wyniki badań wskazują, że przedwiośnie niekoniecznie sprzyja katowickim kierowcom. Aby ominąć największe korki trzeba dobrze zaplanować podróż i ... uważnie patrzeć na zegarek. Sprawdź o której miasto jest najbardziej przejezdne.

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili dobowy monitoring średnich prędkości osiąganych przez katowickich kierowców w centrum miasta.Sytuacja drogowa w dużych miastach charakteryzuje się dużą dynamiką zmian, tak było też w tym przypadku mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.Największe natężenie ruchu odnotowano w okolicach godziny 9 oraz między 15 a 17. Wówczas średnia prędkość pojazdów nie przekraczała 30 km/h. Ruch w mieście najpłynniej przebiega wczesnym rankiem tj. do godziny 6 nad ranem i po godzinie 18 wówczas średnia prędkość pojazdów oscyluje wokół 43 km/hdodaje Florkowska.

 

Ostatnie badania sytuacji drogowej w Katowicach przeprowadzane były na przełomie listopada i grudnia 2013. Wówczas średnia prędkość pojazdów w centrum oscylowała wokół 42 km/h, a Katowice znalazły się wśród miejskich prymusów – w Rankingu Najwolniejszych Miast były najszybszą metropolią. Czy miasto ma szansę odrobić straty znów stać się liderem? Przekonamy się latem kiedy ukaże się kolejny ranking serwisu Korkowo.pl.

 

 

      Katowice – natężenie ruchu

poza szczytem

w godzinach szczytu

spadek

43 km/h

30 km/h

30 %

                                                                                                źródło: Korkowo.pl

 

A co u innych?

Jak Katowice wypadają na tle innych ośrodków miejskich? Dotychczasowe dane wskazują, że przeciętnie. W Krakowie średnie prędkości w godzinach szczytu oscylują wokół 29 km/h a poza nimi nie przekraczają 42 km/h (różnica 31%). We Wrocławiu podobnie – w trakcie szczytu komunikacyjnego szybkość pojazdów nie przekracza 28 km/h, poza nimi wynosi 39 km/h (różnica28 %). W Łodzi jest nieco lepiej – w czasie szczytu średnie prędkości wskazują ok. 40 km/h w pozostałych godzinach więcej, bo ok. 46 km/h (różnica 13%). Jak na tym tle wypada stolica? Nadspodziewanie dobrze. W godzinach szczytu prędkościomierze dochodzą do 39 km/h, poza nimi prędkości osiągają poziom nawet 43 km/h (różnica 10%).


 

       Inne miasta – natężenie ruchu

miasto

poza szczytem

w godzinach szczytu

różnica

Kraków

42 km/h

29 km/h

31%

Wrocław

39 km/h

28 km/h

28%

Łódź

46 km/h

40 km/h

13%

Warszawa

43 km/h

39 km/h

10%

                                                                                                        źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Katowicach między 17-19 marca 2014.