117179
online
Policja
491
Inspekcja
169
Wypadek
1332
Informacja prasowa - Katowice zwolniły w centrum ‹‹ powrót do listy raportów
[24.05.2013]

Katowice zwolniły w centrum

 

Wygląda na to, że Katowice to miasto paradoksów, przynajmniej jeżeli chodzi o wyniki badań dotyczących jego sytuacji drogowej. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl prezentują wyniki najnowszych badań.

 

Analizie poddano średnie prędkości osiągane przez kierowców w Katowicach, w zależności od obszarów miasta w których się oni znajdują. Badanie przeprowadzono w trakcie trwania porannych i popołudniowych godzin szczytu, czyli wtedy, kiedy wzrasta liczba uczestników ruchu. Okazało się, że w ścisłym centrum miasta średnia prędkość (w porównaniu z grudniem 2012) spadła z 46 km/h do 41 km/h. Należy zauważyć, że mimo spadku, w centrum Katowic nadal jedzie się dość szybko, zwłaszcza w porównaniu z innymi dużymi miastami. (Kraków, Łódź – 31 km/h, Warszawa – 32 km/h, Wrocław – 33 km/h).

 

Odwrócona kolejność

W przypadku Katowic mamy do czynienia z nietypową prawidłowością. Z reguły jest tak, że im bliżej centrum znajduje się pojazd, tym niższą prędkość on uzyskuje. Jednak wyniki badań wskazują, że w Katowicach tendencja ta ulega częściowemu odwróceniu. Dla przykładu: W odległości 2-5 km od centrum miasta jedzie się szybciej niż w obszarze położonym 10-15 km od centrum (54 km/h do 44 km/h). Wyniki komentuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – W całym mieście średnie prędkości są do siebie stosunkowo podobne i oscylują wokół 40-50 km/h. To, że średnie prędkości na obrzeżach miasta są nieco mniejsze niż te w głębiej położonych obszarach może tłumaczyć, fakt, że Katowice są ważnym elementem Konurbacji Górnośląskiej, co wpływa na zagęszczenie ruchu także na jego obrzeżach.

                                                    Średnia prędkość - Katowice

Odległość od centrum (w km)

Średnia prędkość obecnie

Grudzień 2012

0-2

41 km/h

46 km/h

2-5

54 km/h

46 km/h

5-10

45 km/h

43 km/h

10-15

44 km/h

46 km/h

                                                                                                                                          źródło: Korkowo.pl

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum Katowic i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.