13983
online
Policja
28
Inspekcja
5
Wypadek
74
Informacja prasowa - Katowickie korki ‹‹ powrót do listy raportów
[28.11.2012]

Katowickie korki

 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ile godzin w skali roku spędzają w korkach mieszkańcy Katowic. Jak się okazało jest to ok. 161 godzin. Oznacza to, że przeciętny kierowca z Katowic każdego miesiąca spędza na zatłoczonych ulicach ponad pół dnia.

 

Analizie poddano trasy dojazdowe do centrum Katowic w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Kierowcy, którzy poruszają się nimi w drodze do pracy, rocznie spędzają za kółkiem niecały tydzień.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także średnie prędkości, jakie osiągali kierowcy w godzinach szczytu na czterech ulicach Katowic. Najniższe prędkości notowane są na ulicy Jagiellońskiej – średnia szybkość z jaką poruszają się po niej pojazdy wynosi 24 km/h. Trochę lepiej jest na ulicy Sokolskiej. Tam średnie prędkości kierowców oscylują wokół 33 km/h. Na Alei Korfantego średnia szybkość wynosi około 38 km/h. Najszybciej poruszają się zwykle samochody przejeżdżające przez Aleję Roździeńskiego. Ich średnia prędkość wynosi ok. 49 km/h.

 

                                                   Tabela 1


Nazwa alei/ulicy


Średnia prędkość w godzinach szczytu
(7-9 oraz 15-17)

Jagiellońska

24 km/h

Korfantego

38 km/h

Sokolska

33 km/h

Roździeńskiego

49 km/h

                                                                                                       Źródło: Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach Katowic w godzinach od 06:00 do 22:00. Badaniu poddano drogi dojazdowe do centrum Katowic (ul. Jagiellońska, al. Korfantego (do drogowej trasy średnicowej), ul. Sokolska (od ul. Morciniaka do ul. Skargi), al. Roździeńskiego (od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Bogucickiej)).

 

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. katowice.gazeta.pl